برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فوتوتراپي در منزل، يك روش جايگزين جهت درمان زردي نوزادان رسيده و سالم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انتهای بلوار کشاورز، خیابان دکتر قریب، مرکز طبی کودکان
 
چکیده: 

هدف: افزايش بيليروبين خون، شايع ترين علت بستري نوزادان رسيده و سالم در بيمارستان است. هزينه بالا، خطر عفونت هاي بيمارستاني، مضرات جدا شدن نوزاد از پرستاري مادر، ايجاد حس بيمار گونه بودن نوزاد و قطع ارتباط والدين و فاميل با نوزاد از مسائلي است که منجر به ناخشنودي و مقاومت والدين در برابر بستري نوزاد و فوتوتراپي در بيمارستان شده است. از آنجا که مدتي است فوتوتراپي در منزل در نقاط مختلف ايران انجام مي گيرد، ارزيابي ميزان تاثير، مزيتها و عوارض اين روش درماني مي تواند راهگشاي پزشکان و والدين در استفاده از آن در درمان زردي نوزادي باشد.
روش مطالعه: اين مطالعه به صورت آينده نگر از آبان ماه 84 تا خرداد 85 بر روي 108 نوزاد رسيده و سالم مبتلا به زردي که به درمانگاه اورژانس مرکز طبي کودکان مراجعه کرده بودند صورت گرفت. اين نوزادان معيارهاي لازم جهت فوتوتراپي در منزل را داشته و بعد از گرفتن رضايت از والدين، تحت درمان به وسيله دستگاه 4 لامپه فوتوتراپي در منزل قرار گرفتند.
يافته ها: جمعا 108 مورد شامل 48 نوزاد پسر (44%) و 60 نوزاد دختر (56%) با متوسط سني 12/7 روز و متوسط وزني 3170 گرم وارد مطالعه گرديدند و بطور متوسط 33 ساعت (24 تا 86 ساعت) تحت فوتوتراپي در منزل قرار گرفتند. متوسط بيليروبين غير مستقيم هنگام پذيرش نوزاد جهت فوتوتراپي 42/16 ميلي گرم در دسي ليتر (بين 2/14 تا 18 ميلي گرم در دسي ليتر) بوده و متوسط بيليروبين غير مستقيم هنگام قطع فوتوتراپي 15/10 ميلي گرم در دسي ليتر بود. سرعت کاهش بيليروبين در روز 2/3 ميليگرم در دسي ليتر در روز بود. رضايتمندي والدين از فوتوتراپي درمنزل نزديک به 94% بود. در طول مدت مطالعه تنها يک مورد عارضه ناشي از فوتوتراپي در منزل به صورت هيپرترمي ديده شد. پنج خانواده (6/4%) به دليل ترس از عوارض اين روش، فوتوتراپي در منزل را نتوانستند اداره کنند. زردي دو بيمار (86/1%) به علت هيپوتيروئيدي و کمبود آنزيمG6PD  به فوتوتراپي جواب نداد.
نتيجه گيري: فوتوتراپي در منزل در صورتي که تحت نظارت كادر پزشكي و پرستاري مجرب انجام گيرد، در 6/92% موارد مي تواند يک روش جايگزين مناسب و موثر براي درمان نوزادان رسيده و سالم مبتلا به زردي غير مستقيم باشد. والدين مزيت هايي چون هزينه کمتر، عدم قطع ارتباط مادر و نوزاد و عدم ايجاد احساس وجود بيماري در نوزاد را از فوايد اين روش مي دانند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 816
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی