برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  6 , شماره  18 ; از صفحه 57 تا صفحه 88 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير مهاجرين افغاني بر سطح دستمزد و اشتغال در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه مازندران
 
چکیده: 

پناهندگان افغاني كه به طور عمده در پاكستان و ايران ماوي گزيده‏اند، حدود دو پنجم از كل پناهندگان جهان را تشكيل مي دهند. جنگ طولاني، اقتصاد در هم شكسته و خشكسالي پي در پي افغانستان نه تنها مانعي بر سر راه بازگشت مهاجرين افغاني بوده، بلكه به طور مداوم موج جديدي از پناهندگان را ايجاد كرده است. از كل مهاجرين افغاني كه در ايران پناه گرفته اند ، كمتر از 10 درصد در اردوگاههاي ويژه پناهندگان جاي گرفته اند و بقيه در شهرها و روستاها و در ميان ايرانيان زندگي و از طريق كار خويش امرار معاش مي كنند. تقريبا تمامي كارگران افغاني به صورت غير قانوني مشغول به كار مي‏شوند. مهاجرين افغاني عموما كارگران غير ماهر وارزان قيمتي هستند كه هر كاري را كه به آنها پيشنهاد شود؛ مي پذيرند. اين افراد مشاغل سختي را به عهده گرفته اند، كه در گذشته مهاجرين روستايي ايران انجام مي دادند.
پس از پايان جنگ افغانستان در
نوامبر سال 2001 بسياري از پناهندگان افغاني به كشور خود بازگشتند، ولي به سبب خشونتهاي قومي و فرقه اي، فقدان فرصتهاي شغلي و ركود اقتصادي در اكثر نقاط كشور، به تدريج از شمار داوطلبان به بازگشت كاسته شد و برخي از كساني كه به اميد زندگي بهتر به افغانستان بازگشته بودند؛ مجددا به ايران آمدند. در حال حاضر، هيچ چشم انداز روشني براي بازگشت پناهندگان وجود ندارد. در طول بيش از 2 دهه، كارگران افغاني عرضه نيروي كار ايران را افزايش داده اند به همين جهت، طي اين دوره افزايش دستمزد كارگران غير ماهر، به ويژه در بخش ساختمان، كه كارگران افغاني در آن سهم بالايي دارند؛ بسيار كند بوده است.
در اين پژوهش، براي تخمين تاثير مهاجرين افغان بر
نرخ بيكاري، معادلات رگرسيوني تخمين زده شده است. نتايج اين محاسبات نشان مي دهد كه كارگارن افغاني در استانهاي نسبتا پر رونقي چون تهران، اصفهان، خراسان، و ... مشغول كار شده اند كه تقاضا براي نيروي كار ساده در آنها بالا بوده است. از آن جا که کارگران ايراني به سهولت مي توانند در کشور جا به جا شوند؛ حضور کاگران افغاني در برخي از استان ها سبب افزايش نرح بيکاري در نقاط شهري و روستايي اين استان ها نشده ولي نرخ بيکاري در کل کشور بالا رفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

کریمی موغاری، ز. (1383). تاثیر مهاجرین افغانی بر سطح دستمزد و اشتغال در ایران. پژوهشهای اقتصادی ایران, 6(18), 57-88. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=701Vancouver : کپی

کریمی موغاری زهرا. تاثیر مهاجرین افغانی بر سطح دستمزد و اشتغال در ایران. پژوهشهای اقتصادی ایران. 1383 [cited 2021April14];6(18):57-88. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=701IEEE : کپی

کریمی موغاری، ز.، 1383. تاثیر مهاجرین افغانی بر سطح دستمزد و اشتغال در ایران. پژوهشهای اقتصادی ایران, [online] 6(18), pp.57-88. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=701>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 720 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی