برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

روابط شهر و روستا و پيوندهاي روستايي- شهري يك بررسي ادراكي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

رشد جمعيت، شهرگرايي شتابان و نابرابريهاي روستايي- شهري مبين نقش مهم روابط و پيوندهاي روستايي- شهري در اقتصاد و معيشت افراد و گروههاي زيادي از جامعه است. گرچه كارشناسان و سياستگزاران پيوسته بر نقش بالقوه اين گونه روابط و پيوندها در تعديل نابرابريهاي موجود بين محيطهاي روستايي و شهري تاكيد دارند، اما هنوز طرح جدي مباحث علمي مرتبط با اين زمينه ها به واسطه ساده انگاريهاي مرسوم مغفول مانده است. تعاريف ناهماهنگ و نامناسب از اين مقولات وضعيت را حادتر جلوه مي دهد. به اين ترتيب، عليرغم استفاده مداوم از دو اصطلاح روابط و پيوندها درمباحث مربوط، هنوز تعريف و تبيين آنها، موردي و عمدتا دلبخواه است. آشكار است كه در چنين شرايطي، مبناي لازم براي فهم و درك صحيح ماهيت و نحوه اثربخشي اين پديده ها فراهم نمي آيد.
پيوندهاي روستايي- شهري در واقع به واسطه مجموعه اي از جريانها مشخص مي گردد؛ اين گونه جريانها، از جمله عبارتند از جريان افراد، فناوري، سرمايه، منابع و اطلاعات. هر يك از اين جريانها داراي جنبه ها و اثرگذاريهاي مضاعفي هستند كه به صورت پيوندهاي متفاوت مكاني- فضايي و زماني بروز مي يابند و از اين رو، هر يك توجه و خط مشيهاي متناسب خود را مي طلبند. البته، جريانها و پيوندهاي حاصل از آنها تقريبا در تمام مناطق، بين عرصه هاي روستايي و شهري كم و بيش برقرار هستند، اما آشكار است كه مقياس و توان برد آنها بر حسب سرشت روندهاي تحول فرهنگي- اجتماعي و اقتصادي محيطهاي مختلف تبيين مي گردد. اين گونه تحولات را مي توان در سه عرصه كلي بين المللي، ملي و محلي مدنظر قرار داد. علاوه بر اين، پيوسته بر اين نكته تاكيد مي شود كه محيطهاي روستايي، حاشيه شهري و شهري عمدتا به صورتي نظاموار (سيستمي) عمل مي كنند بدينسان، توسعه روستايي و برنامه ريزي شهري بايد الزاما اقداماتي توامان و هم پيوند به شمار روند. به اين ترتيب، نكته اساسي در اين ميان آن است كه هر گونه فعاليت و مداخله در يكي از اين دو عرصه، پيامدهايي، چه بسا منفي، در عرصه ديگر بر جاي خواهد گذارد. از سوي ديگر، سياستهاي سنجيده و متناسب مي توانند در اين ميان به نحوي موثر و كارآمد اثربخش باشند و به تعديل تفاوتها و نابرابريهاي روستايي- شهري بيانجامند.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سعیدی، ع. (1382). روابط شهر و روستا و پیوندهای روستایی- شهری یک بررسی ادراکی. جغرافیا, -(1), 71-90. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68628Vancouver : کپی

سعیدی عباس. روابط شهر و روستا و پیوندهای روستایی- شهری یک بررسی ادراکی. جغرافیا. 1382 [cited 2021May12];-(1):71-90. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68628IEEE : کپی

سعیدی، ع.، 1382. روابط شهر و روستا و پیوندهای روستایی- شهری یک بررسی ادراکی. جغرافیا, [online] -(1), pp.71-90. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68628. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 778 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی