برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تحليل رابطه نوشهر گلبهار با روستاهاي پيراموني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شهر جديد گلبهار در شمال غربي شهر مشهد احداث شده و از سال 1374 به جذب جمعيت پرداخته است. با احداث اين شهر، روستاهاي اطراف شهر جديد گلبهار به جاي ارتباط با شهرهاي ديگر منطقه مانند مشهد و چناران به تعامل با شهر جديد پرداخته و حتي در برخي از زمينه ها به شدت به گلبهار وابسته شده اند.
در اين تحقيق چند كاركرد شهر جديد در روستاهاي پيرامون بررسي شده است كه اطلاعات مورد نياز از طريق مطالعه كتابخانه اي، مصاحبه و پرسشنامه جمع آوري شده است. بر اساس مطالعات انجام شده، گلبهار علاوه بر جذب جمعيت سرريز مشهد هر چند به صورت ناقص، اثرات مختلفي در روستاهاي اطراف داشته كه اين تاثير به شكل گيري حوزه جذب و نفوذ روستايي انجاميد. از آنجا كه برخي از اين اثرات بدون برنامه و به صورت ناخواسته بوده، ضروري است در مطالعات طرح جامع و تفصيلي به حوزه روستايي پيرامون شهرهاي جديد توجه جدي شده و فرضيه هاي موجود در روابط سنتي شهر و روستا و تبديل اين روابط به رابطه شهرهاي جديد و روستاهاي اطراف مورد بررسي و ارزيابي مجدد با توجه به شرايط موجود قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قدیری معصوم، م.، و مهدوی حاجیلویی، م.، و مطیعی لنگرودی، س.، و ریاحی، و. (1386). تحلیل رابطه نوشهر گلبهار با روستاهای پیرامونی. جغرافیا و توسعه, 5(پیاپی 10), 129-144. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68580Vancouver : کپی

قدیری معصوم مجتبی، مهدوی حاجیلویی مسعود، مطیعی لنگرودی سیدحسن، ریاحی وحید. تحلیل رابطه نوشهر گلبهار با روستاهای پیرامونی. جغرافیا و توسعه. 1386 [cited 2021September18];5(پیاپی 10):129-144. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68580IEEE : کپی

قدیری معصوم، م.، مهدوی حاجیلویی، م.، مطیعی لنگرودی، س.، ریاحی، و.، 1386. تحلیل رابطه نوشهر گلبهار با روستاهای پیرامونی. جغرافیا و توسعه, [online] 5(پیاپی 10), pp.129-144. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68580. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 554 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی