برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مدل پخش فضايي هاگراستراند و پخشايش فضايي زعفران در خراسان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

پخش فضايي اصولا چگونگي گسترش يك پديده از كانون يا كانون هاي اصلي آن را در بين مردمي كه آماده پذيرش آن پديده مي باشند توضيح مي دهد؛ البته فرآيند پخش ممكن است بلافاصله بعد از ظهور پديده صورت گيرد و يا در جريان قرن ها عملي گردد. در مقياس جهاني؛ پخش تمدن ها، تغيير كيفيت سكونتگاههاي انساني، پخش تكنولوژي، كيفيت تغذيه، جريان شهرنشيني و غير ه از مواردي است كه در طول قرن ها و هزاره ها صورت گرفته است. اما در مقياس ناحيه اي؛ شيوع امراض، گسترش گتوهاي فقر، گتوهاي قومي و غير ه نمونه ديگري از پخش فضايي پديده ها مي باشند.
عليرغم محك نخوردن تئوري پخش در ايران و بخصوص در بخش كشاورزي، اينك در مورد زعفران و چگونگي گسترش و پخش فضايي آن در خراسان، نتايج حاصله، حاكي از آن است كه تطابق نسبي با بسياري از كاركردهاي مورد نظر در تئوري انتشار فضايي، را داشته و دارد؛ گو اينكه برخي از شاخص ها و فرضيه هاي مورد انتظار تئوري پخش در اين مورد (پخش فضايي زعفران) عملا ظهور و بروز مشخصي نداشته و مورد تاييد قرار نگرفت. چنانكه از نظر نوع انتشار، وجه «پخش سازش پذير»، در خصوص پديده زعفران در خراسان صادق بوده است. بطوري كه پخش پديده و تراوش آن به سبب مجاورت شهرهاي جنوبي خراسان مستقيما صورت گرفته و عليرغم اينكه در سال 1362 تنها قاين و 5 شهر مجاور آن تحت كشت زعفران قرار داشته اند؛ در سال 1372، سطح زيركشت زعفران به 9 شهر ديگر هم در مجاورت شهرهاي قبلي رسيده و نهايتا در دهه سوم پس از آن، يعني در سال 1382، ساير شهرهاي خراسان نيز به زير كشت اين محصول رفته اند.
از نظر «انتشار فرآيند موج در نيمرخ هاي انتشار»، مراحل اول تا سوم (مقدماتي با تناقض شديد نواحي، كاهش تناقض ناحيه اي و انتشار پديده، گسترش و تراكم پديده در تمامي نواحي صرف نظر از فاصله آنها) در تئوري پخش، در خصوص پديده زعفران نيز قابل تطبيق است. اما مرحله چهارم كه ناظر بر اشباع و توقف پديده انتشار در مواجهه با قلمروهاي ناپذيرا يا موانع پذيرش موج نوآوري مي باشد، عملا در مورد پديده زعفران اتفاق نيافته و كماكان امواج انتشار آن در منطقه پيشتاز و جذاب مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ابراهیم زاده، ع.، و بذرافشان، ج. (1386). مدل پخش فضایی هاگراستراند و پخشایش فضایی زعفران در خراسان. جغرافیا و توسعه, 5(پیاپی 9), 57-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68511Vancouver : کپی

ابراهیم زاده عیسی، بذرافشان جواد. مدل پخش فضایی هاگراستراند و پخشایش فضایی زعفران در خراسان. جغرافیا و توسعه. 1386 [cited 2021September18];5(پیاپی 9):57-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68511IEEE : کپی

ابراهیم زاده، ع.، بذرافشان، ج.، 1386. مدل پخش فضایی هاگراستراند و پخشایش فضایی زعفران در خراسان. جغرافیا و توسعه, [online] 5(پیاپی 9), pp.57-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68511. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی