برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  14 , شماره  4 ; از صفحه 239 تا صفحه 246 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير وراپاميل خوراكي بر پتانسيل برانگيخته بينايي (Visual Evoked Potential) در بيماران مبتلا به مولتيپل اسكلروز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش مغز و اعصاب، بیمارستان شفا، دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

مقدمه: آرايش مجدد كانال هاي يوني در طول آكسون هاي دميلينه شده نقش مهمي در بهبود اختلالات نورولوژيكي در بيماران مبتلا به مولتيپل اسکلروز ايفا مي كند. در اين مطالعه تاثير وراپاميل (verapamil) به عنوان يك بلوك كننده كانال كلسيمي بر انتقال مركزي با ارزيابي تغييرات ايجاده شده موج P100 از پتانسيل تحريك بينايي (VEP) مورد مطالعه قرار داده شده است.
روش: اين پژوهش يك كارآزمايي باليني، تصادفي، دو سوکور و با كنترل دارونما، بر روي دو گروه شامل 20 بيمار مبتلا به MS قطعي (Definite) كه در طول سال گذشته هيچ گونه عودي نداشته اند بود. در اين مطالعه تاثير وراپاميل خوراكي با دوز 40mg هر 8 ساعت بر روي تغييرات تاخير (Latency) موج P100 با دارونما مقايسه شد.
يافته ها: در گروه وراپاميل، تاخير موج P100 در مقايسه با گروه كنترل حدود 5 ميلي ثانيه به طور متوسط كاهش يافت (4 ± 1/6 در مقابل 6/0 ± 1 درگروه كنترل). وراپاميل تاثيري بر مدت (Duration) موج VEP نداشت.
نتيجه گيري: مطالعه انجام شده نشان مي دهد كه با دستكاري فارماكولوژيك در كانال هاي كلسيمي، و احتمالا در سطح اكسون هاي دميلينه شده مي توان به صورت حاد، هدايت مركزي ايمپالس هاي الكتريكي را در بعضي از بيماران با MS تثبيت شده (Stable) بهبود بخشيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 108
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی