برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نظريه سازي علمي در مطالعات مديريتي و ارايه يك تجربه علمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مدیریت استراتژیک دانشگاه مالک اشتر، تهران، ایران
 
چکیده: 

از منظر فلسفه علم «نظريات» زيربناي علوم تجربي مي باشند (1، ص37 ). نظريات علمي با توضيح چگونگي پديده ها، حوزه معرفت بشري در علوم تجربي را شكل داده و با ايجاد مسايل تازه و مشاركت در شكل گيري نظريات جديد، اين حوزه را گسترش مي دهند.
در اين مقاله روش سيستماتيك براي انجام مطالعات علوم انساني و ارايه نظريه هاي علمي ارايه شده است. اين كار از طريق استخراج مفاهيم نهفته در پديده و ساختاردهي معاني آن صورت مي گيرد. ساختار منطقي يك نظريه با تلفيق برهاني دانش تجربي (قضيه خاص) با دانش نظري (قضيه عام)، يافته هاي حاصل از استقرار را به گزاره هاي قياسي مبدل ساخته و به اين ترتيب به آن هويت علمي مي بخشد. براي انجام اين فرايند يك روش پركاربرد با عنوان «رويش نظريه» معرفي و چگونگي شكل گيري «نظريه» از طريق آن ارايه شده است.
در ادامه مقاله تشريح بيشتر فرايند كار، يك تجزيه علمي در مطالعات مديريتي گزارش مي شود. اين مطالعه كه به منظور«بررسي علل شكست استراتژي شركتها» انجام گرفته با استفاده از روش مذكور در مطالعه 12 شركت موضوع تحقيق، عوامل اصلي موثر در شكست استراتژيها را در قالب دو نظريه ارايه داده است. در انتهاي مقاله، چگونگي اعتبار بخشي نظريه ها از طريق «خطاسنجي» معرفي شده است.
منظور اصلي اين مقاله آشنا ساختن محققان و پژوهشگران حوزه علوم انساني با يكي از روشهاي ساخت نظريه هاي علمي (رويش نظريه) و ارايه يك گزارش از تجربه علمي به كارگيري اين روش مي باشد. هرچند بايد توجه داشت كه ضرورت اختصار، تحقق اين منظور را در حد اشاره ها محدود كرده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 250
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی