برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  8 , شماره  4 ; از صفحه 43 تا صفحه 77 .
 
عنوان مقاله: 

توسعه روستايي از درون: رويكرد قاليبافان در روستاهاي كاشان؛ كاميابي ها و ناكامي ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

برقراري ارتباط بين «مذهب» و «كار» در جامعه ايران، اهميت بسيار دارد. جامعه ايران واجد بسياري از خصايص ديني است و مي توان ويژگي هايي را كه در ارتباط با پديده كار است، استخراج نمود.
ماكس وبر، جامعه شناس آلماني اظهار مي كرد كه نوع «اخلاق كار» كه در ميان پروتستان ها وجود دارد، در ساير اديان و از جمله در اسلام غايب است.
اين مقاله از طريق مطالعه ميداني، سعي در نشان دادن اين خصيصه دارد كه آموزه هاي ديني، فرد مومن را به كسب معيشت خويش ترغيب مي كنند. در حقيقت، درك جماعات انساني، مستلزم خصلت هاي فرهنگي آنان است. از آنجا كه هر جامعه، انواعي از نقش ها، پايگاه ها و نمادها را در خود جاي داده است، آغاز هر گونه بررسي يا طرح هر پيشنهاد، مستلزم مطالعه و دقت در اين عناصر و فهم روابط موجود در بين آنهاست. عناصر فرهنگي در حيات اجتماعي و اقتصادي، نقش مهمي ايفا مي كنند.
مي توان ملاحظه نمود كه در شهر كاشان و روستاهاي اطراف، پديده مذهب اهميت حياتي در زندگي ساكنان دارد. اين عنصر، قوت لازم را به مردم و از جمله قاليبافان، اعطا مي كند. ساكنان روستايي كه نقش ها و نهادهاي مذهبي آن برجسته است در فعاليت اقتصادي خود نيز توفيق يافته اند؛ اما در روستايي كه وجود نهادهاي مذهبي، چندان قابل تشخيص نيستند قالي هاي بافته شده نيز كيفيت مطلوب را ندارند و به قيمت ارزان به فروش مي رسند!
جامعه در صورتي قابليت شكوفايي را به دست مي آورد كه صفات فرهنگي اش به شيوه اي معقول و فارغ از دخالت هاي نادرست، مورد توجه قرار گيرند. پديده مذهب به عنوان بخشي نيرومند مي تواند از درون، توسعه اجتماعي را پشتيباني كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

وصالی، س. (1384). توسعه روستایی از درون: رویکرد قالیبافان در روستاهای کاشان؛ کامیابی ها و ناکامی ها. روستا و توسعه, 8(4), 43-77. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68285Vancouver : کپی

وصالی سیدسعید. توسعه روستایی از درون: رویکرد قالیبافان در روستاهای کاشان؛ کامیابی ها و ناکامی ها. روستا و توسعه. 1384 [cited 2021September25];8(4):43-77. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68285IEEE : کپی

وصالی، س.، 1384. توسعه روستایی از درون: رویکرد قالیبافان در روستاهای کاشان؛ کامیابی ها و ناکامی ها. روستا و توسعه, [online] 8(4), pp.43-77. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68285. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی