برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  9 , شماره  1 ; از صفحه 81 تا صفحه 136 .
 
عنوان مقاله: 

دانش بومي: ضرورتي در فرآيند توسعه و ترويج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

مطالعات پژوهشگران و سازمان هاي مرتبط با توسعه روستايي و كشاورزي نشان مي دهد كه تاكيد بيش از اندازه بر انتقال فناوري در روستاها پيامدهاي نامطلوبي بر محيط زيست و منابع طبيعي داشته است. ضمن آنكه عملكردهاي ترويجي مبتني بر اشاعه فناوري، با نيازهاي حاضر هماهنگ نيستند. به علاوه پافشاري بر انتقال فناوري باعث تخريب رابطه انسان با محيط وي شده است. مطالعات نيم قرن اخير منجر به شناسايي دانش با ارزشي به نام دانش بومي شده كه بي توجهي به آن تاكنون باعث بروز خلل اساسي در برنامه هاي توسعه پايدار بوده است. اين دانش از نظر قدرت و ضعف مكمل دانش علمي نوين است و از تركيب اين دو مي توان به موفقيت هايي دست يافت كه هيچ كدام از آنها به تنهايي قادر به تحقق آن نيستند. مقاله حاضر، گزيده اي از نتيجه چندين سال متوالي پژوهش در زمينه دانش بومي است كه با هدف شناساندن آن به عنوان ضرورتي در فرآيند توسعه و ترويج انجام شده است. روش گردآوري مطالب به دو صورت كتابخانه اي و ميداني است. در مطالعات ميداني، مبنا استفاده از روش ها و رهيافت هاي تحقيق كيفي مانند ارزيابي مشاركتي روستايي (PRA) و بعضي از فنون ديگر جمع آوري دانش بومي بوده است.
از جمله نتايج حاضر شناساندن نقش مهم و تاثيرگذار ترويج در تسريع فرآيند توسعه پايدار روستايي و معرفي مجدد دانش با ارزش بومي كشورمان به عنوان ضرورتي در فرآيند ترويج و توسعه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عربیون، ا. (1385). دانش بومی: ضرورتی در فرآیند توسعه و ترویج. روستا و توسعه, 9(1), 81-136. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68209Vancouver : کپی

عربیون ابوالقاسم. دانش بومی: ضرورتی در فرآیند توسعه و ترویج. روستا و توسعه. 1385 [cited 2021July27];9(1):81-136. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68209IEEE : کپی

عربیون، ا.، 1385. دانش بومی: ضرورتی در فرآیند توسعه و ترویج. روستا و توسعه, [online] 9(1), pp.81-136. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=68209. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 477 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی