برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين ارقام مناسب صنوبر در سيستم بهره برداري كوتاه مدت در چمستان (مازندران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مازندران
 
چکیده: 

به منظور تعيين بهترين ارقام مناسب صنوبر در صنايع سلولزي كه بيشترين توليد چوب را در واحد سطح دارا مي باشند طرح تحقيقاتي بهره برداري كوتاه مدت صنوبر، در سه دوره بهره برداري دو ساله، سه ساله و چهارساله به صورت جداگانه در چمستان به مرحله اجرا گذاشته شد و ارقام صنوبر با توجه به قدرت توليد جست (از محل يقه و ريشه)،‌ رويش و مقدار توليد بيوماس چوبي در واحد سطح مورد مقايسه قرار گرفتند.
در اين طرح كه با كاشت مستقيم قلمه انجام شد، پس از طي يك دوره رويش (در زمستان سال بعد)، كليه جست هاي حاصل از محل يقه كف برگرديدند تا تنظيم و يكنواختي و تسريع در رشد و قدرت جست زني نهال ها صورت گيرد. در پايان هر يك از دوره هاي بهره برداري، كليه جست ها قطع و برداشت شدند و بيوماس چوبي يك بار، بلافاصله پس از قطع (به صورت تر) و بار ديگر پس از 6 ماه به صورت خشك شده توزين گرديد. در اين طرح 15 كلن صنوبر از گونه هاي دلتوئيدس، اورامريكن و نيگرا مورد آزمايش قرار گرفتند. پس از اندازه گيري و آماربرداري ساليانه، متغيرهايي همچون درصد زنده ماني نهال، تعداد كل جست توليد شده به ازاي هر پايه، تعداد جست هاي بلندتر از دو متر، ميانگين قطر و ارتفاع جست هاي بلندتر از دو متر،‌ قطر و ارتفاع بلندترين جست ها و مقاومت يا حساسيت كلن ها در برابر‌ آفت ها و بيماري ها تعيين گرديدند. در پايان اجراي طرح، مقايسه كلن ها از نظر رويش و زنده ماني و توليد ماده خشك چوبي در واحد سطح به عمل آمد. تجزيه و تحليل نتايج بر اساس قالب آماري طرح بلوك هاي كامل تصادفي انجام شد. بر اين اساس در دوره بهره برداري دو ساله، كلن
Populus deltoides 69.55  با توليد 20.05 تن ماده خشك چوبي در سال و در هكتار بيشترين توليد را داشته و پس از آن كلن هاي Populus euramericana triplo با توليد 17.52 تن در هكتار و كلن P.d. 73.51 با توليد 17.19 تن در هكتار قرار گرفته اند.
در دوره بهره برداري سه ساله،‌ صنوبر دلتوئيدس
P.d. 77.51 با توليد 16.70 تن در هكتار و در سال بالاترين توليد را داشته است و پس از آن كلن هاي P.e. triplo و P.d. 69.55 به ترتيب با توليد 15.75 تن و 14.73 تن در هكتار قرار گرفته اند.
در دوره بهره برداري چهار ساله، صنوبر دلتوئيدس
P.d. 69.55 با توليد 19 تن ماده خشك چوبي در هكتار و در سال حداكثر توليد را داشته و پس از آن، كلن هاي Pd. 77.51 و P.e. triplo به ترتيب با توليد 17.77 تن و 16.96 تن در هكتار قرار دارند. ميان كلن ها در هر سه دوره از نظر توليد ماده خشك چوبي اختلاف معني دار وجود دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 147 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی