برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1382 , دوره  7 , شماره  3 ; از صفحه 129 تا صفحه 144 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير تاريخ كاشت زودهنگام بهاره و تابستانه بر صفات زراعي ژنوتيپ ‌هاي بزرك با كيفيت روغن خوراكي در اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده کشاورزی، دانشگاه صنعتی اصفهان
 
چکیده: 
به منظور بررسي صفات زراعي و پتانسيل عملكرد بزرك (Linum usitatissimum L) با كيفيت روغن خوراكي به عنوان يك محصول دوم پس از برداشت گندم و جو در منطقه اصفهان، در سال 1379،‌ در مزرعه پژوهشي دانشكده كشاورزي دانشگاه صنعتي اصفهان،‌ ژنوتيپ هاي مختلف در آزمايشهاي مجزا و در تاريخ‌هاي كاشت زودهنگام بهاره (18 فروردين) به عنوان شاهد و تابستانه (25 تير) با استفاده از طرح بلوك كامل تصادفي ارزيابي شدند.
نتايج نشان داد كه كاشت تابستانه به طور چشم گير و معني داري كاهش شمار گياهچه در واحد سطح، شمار روز تا 50% گل دهي و عملكرد داونه ، ولي تاخير در رسيدگي را موجب گرديد. بر اساس ميانگين ژنوتيپ ها، عملكرد دانه در تاريخ ‌هاي كاشت اول و دوم به ترتيب 1472 و 213 كيلوگرم در هكتار بود. ژنوتيپ ها نيز از لحاظ شمار گياهچه در واحد سطح. شمار روز تا 50% گل دهي و دوره رسيدگي در هر دو تاريخ كاشت. و براي عملكرد دانه در تاريخ كاشت اول، تفاوت معني دار داشتند. كاشت تابستانه هم چنين سبب كاهش عملكرد دانه در بوته. شمار كپسول در بوته،‌وزن صد دانه و افزايش شمار دانه در كپسول گرديد. ولي مقادير آنها معني دار نبود. براي كليه اين صفات در هر دو تاريخ كاشت، ولي براي شمار دانه در كپسول و وزن صد دانه معني دار بود. و تاخير در كاشت باعث افزايش با كاهش اين صفات در برخي از ژنوتيپ ها شد. نتايج تجزيه رگرسيون، ضرايب هم بستگي و ضرايب مسير نشان داد كه در هر دو تاريخ كاشت. شمار كپسول در بوته، و به دنبال آن شمار دانه در كپسول و وزن صد دانه ، اجزاي اصلي عملكرد دانه در بوته هستند. شمار كپسول در بوته به عنوان مهمترين جز بيشترين مقدار (حدود 80% ) از تنوع موجود براي عملكرد دانه در بوته را موجب گرديد. شمار گياهچه در واحد سطح نيز از طريق اثر غير مستقيم و منفي شمار كپسول در بوته، بر عملكرد دانه در بوته تاثير داشت.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سعیدی، ق. (1382). تاثیر تاریخ کاشت زودهنگام بهاره و تابستانه بر صفات زراعی ژنوتیپ ‌های بزرک با کیفیت روغن خوراکی در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), 7(3), 129-144. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=681Vancouver : کپی

سعیدی قدرت اله. تاثیر تاریخ کاشت زودهنگام بهاره و تابستانه بر صفات زراعی ژنوتیپ ‌های بزرک با کیفیت روغن خوراکی در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی). 1382 [cited 2021May16];7(3):129-144. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=681IEEE : کپی

سعیدی، ق.، 1382. تاثیر تاریخ کاشت زودهنگام بهاره و تابستانه بر صفات زراعی ژنوتیپ ‌های بزرک با کیفیت روغن خوراکی در اصفهان. علوم آب و خاک (علوم و فنون کشاورزی و منابع طبیعی), [online] 7(3), pp.129-144. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=681. 

 
بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی