4 SID.ir | آسيب هاي دنداني در بيماران مبتلا به ديابت غيروابسته به انسولين

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 
آسيب هاي دنداني در بيماران مبتلا به ديابت غيروابسته به انسولين
 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تشخيص، دانشكده دندانپزشكي، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، اصفهان، ايران
 
چکیده: 

مقدمه: تغييرات بزاقي و تغييرات در سيستم دفاعي ميزبان در ديابت و اثر اين بيماري بر دندان مي تواند باعث پوسيدگي و از دست رفتن دندانها شود. رژيم غذايي كم كربوهيدارت و كنترل دقيق بيماري باعث كاهش پوسيدگي در افراد ديابتي مي شود. اين مطالعه جهت بررسي ميزان آسيبهاي دنداني در بيماران ديابتي غيروابسته به انسولين انجام شد.
روش كار: در اين مطالعه كه به صورت مورد، شاد انجام شد، تعداد 151 بيمار 35 تا 80 سال مبتلا به ديابت غير وابسته به انسولين به عنوان گروه مطالعه و تعداد 151 نفر 35 تا 80 سال بدون بيماري فوق به عنوان شاهد بررسي شدند. سپس تمام افراد معاينه دهاني شده شاخص هاي
DMFT در دو گروه مقايسه شد. نتايج با استفاده از آزمونهاي t و ضريب همبستگي تجزيه و تحليل شدند.
نتايج:‌ميانگين
DMFT در افراد ديابتي برابر 16.9±7.79 و بطور معني داري بيشتر از افراد سالم بود (P<0.001). پوسيدگي در افراد ديابتي و سالم متفاوت معني داري نشان نداد، ولي دندانهاي از دست رفته در افراد ديابتي بيشتر از افراد سالم بود (P<0.001).
نتيجه گيري: بيشتر بودن شاخص
DMFT و دندانهاي از دست رفته در بيماران ديابتي مي تواند به علت ضعيف بودن بهداشت دهان در اين بيماران و يا تغييرات بزاق و بافتهاي نگهدارنده باشد كه دندانها فورا پوسيدگي شديد پيدا كرده و يا استحكام خود را از دست داده بطوري كه قابل ترميم نبوده و كشيده مي شوند.

 
كلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 259
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی