برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آسيب هاي ناشي از تصادفات در كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بلوار کشاورز، روبروی بیمارستان ساسان، شماره 78، طبقه اول شمالی، کدپستی: 14166
 
چکیده: 

پيش زمينه: هدف از اين مطالعه بررسي مكانيسم هاي شايع تروماي اطفال در اثر تصادفات رانندگي در شهر بزرگ تهران، به عنوان نمونه اي از شهرهاي ايران و پيشنهاد راه كارهايي جهت جلوگيري از مشكلات عوارض ناشي از آن بود.
مواد و روش ها: مطالعه آزمايشي در 3 مركز تروماي اطفال تهران توسط انجمن ارتوپدي ايران آغاز گرديد. تمام بيماران 14 سال يا كوچك تر كه در اثر تصادف به اين بيمارستان ها منتقل مي شدند و دچار آسيب بدني شده بودند، در طول 24 ساعت شبانه روز توسط پزشكان عمومي، بررسي مي شدند و فرم هاي مخصوص تكميل مي گرديد. اين بررسي در يك ماه از هر فصل سال گذشته انجام شد.
يافته ها: از كل 318 كودك مراجعه كننده به اورژانس بيمارستان ها به دليل تصادف، 287 نفر دچار آسيب هاي مختلف بدني بودند (215 پسر و 72 دختر). در 151 بيمار آسيب به سيستم استخواني- عضلاني و در 31 بيمار نيز هيچگونه آسيب بدني واضحي وجود نداشت.
%33.6 بيماران نيز دچار تروماهاي متعدد شده بودند. %52.8 تصادفات در بهار و تابستان %21.7 در پاييز و %25.5 در زمستان رخ داد. محل حادثه در 71% در خيابان، %17.5 در كوچه و %12.5 در جاده و 65% در هنگام شب و 35% در روز بود. مكانيسم تروما در %33.7 موارد به علت تصادف بين موتورسيكلت و عابر پياده و در %31.9 بين ماشين و عابر پياده بود.
آسيب هاي استخواني شامل شكستگي تي بيا و فيبولا (62 مورد)، فمور (25 مورد)، ساعد (18 مورد) و هومروس (11 مورد) به ترتيب شيوع بودند. 24% بيماران با آمبولانس به بيمارستان منتقل شده و بقيه توسط مردم يا خانواده بيمار رسانده شده بودند.
نتيجه گيري: كودكان در معرض آسيب شديدي در اثر تصادفات درون شهري مي باشند كه علت آن عدم اطلاع رساني و آموزش كودكان و بزرگسالان در مورد مقررات راهنمايي و رانندگي است. بررسي وضعيت ايمني رانندگي در شهر بزرگ تهران ضروري است و بايد راه گشاي بررسي مشابه در ساير شهرهاي بزرگ در كشورهاي در حال توسعه باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جاوید، م.، و شاه چراغی، غ.، و عبداله زاده لاهیجی، ف.، و احمدی، ع.، و فرهادی، ا.، و عکاشه، غ. (1385). آسیب های ناشی از تصادفات در کودکان. مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران, 4(3 (مسلسل 15)), 1-6. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67883Vancouver : کپی

جاوید مه زاد، شاه چراغی غلامحسین، عبداله زاده لاهیجی فریور، احمدی عزیز، فرهادی افشین، عکاشه غلامعلی. آسیب های ناشی از تصادفات در کودکان. مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران. 1385 [cited 2021July24];4(3 (مسلسل 15)):1-6. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67883IEEE : کپی

جاوید، م.، شاه چراغی، غ.، عبداله زاده لاهیجی، ف.، احمدی، ع.، فرهادی، ا.، عکاشه، غ.، 1385. آسیب های ناشی از تصادفات در کودکان. مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران, [online] 4(3 (مسلسل 15)), pp.1-6. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67883. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 260 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی