برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1385 , دوره  10 , شماره  1 ; از صفحه 71 تا صفحه 14 .
 
عنوان مقاله: 

سطح سرمي كلسيم و فسفر در بيماران تالاسميك با سابقه تشنج در شهر بندرعباس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش داخلی، بیمارستان شهید محمدی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: تالاسمي يكي از بيماريهاي مهم منطقه مديترانه شرقي و از جمله كشور ما مي باشد كه در استان هرمزگان نيز شيوع بالايي دارد. تالاسمي داراي عوارض متعددي از جمله تشنج مي باشد و همراهي و ارتباط هيپوكلسمي در افراد تالاسميك با هيپوپاراتيروئيديسم و تشنج آنها ديده شده است. اين مطالعه با هدف بررسي تغييرات سطح سرمي كلسيم و فسفر بيماران تالاسمي داراي سابقه تشنج انجام شده است.
روش كار: مطالعه انجام شده به صورت يك مطالعه مقطعي بر روي 607 بيمار مبتلا به تالاسمي ماژور، تالاسمي اينترمديا و سيكل تالاسمي كه به مركز تالاسمي بندرعباس مراجعه كرده اند، انجام شده است. اطلاعات دموگرافي و اطلاعات مربوط به وضعيت بيماري تالاسمي و سابقه تشنج در بيماران جمع آوري شد. سطح سرمي كلسيم و فسفر بيماران توسط روشهاي استاندارد آزمايشگاهي اندازه گيري شد. نتايج با استفاده از آزمون آماري كاي اسكوئر و آزمون دقيق فيشر مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج: اين مطالعه بر روي 607 نفر از بيماران مبتلا به تالاسمي صورت گرفت كه از اين تعداد 28 نفر (
46.1%) مونث و 327 نفر (53.9%) مذكر بودند و ميانگين سني كل بيماران برابر با 12.2±6.6 سال بود. مطالعه حاضر شيوع هيپوكلسمي را 26.5% و شيوع هيپرفسفاتمي را 37.4% و نيز شيوع تشنج را 9.9% در بيماران تالاسميك مورد مطالعه نشان داد. با وجود شيوع بيشتر هيپوكلسمي در بيماران تالاسميك با سابقه تشنج تفاوت معني دار آماري بين شيوع هيپوكلسمي در بيماران تالاسميك با و بدون سابقه تشنج بدست نيامد.
نتيجه گيري: اين مطالعه مشخص كرد كه تفاوت مشخصي در ميزان شيوع هيپوكلسمي و نيز هيپرفسفاتمي در دو گروه بيماران تالاسميك با و بدون سابقه تشنج وجود ندارد اما ارتباط مستقيم مشخص بين شدت بيماري و بروز تشنج در بيماران تالاسمي وجود دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نگهی، ا.، و اشرفی، م. (1385). سطح سرمی کلسیم و فسفر در بیماران تالاسمیک با سابقه تشنج در شهر بندرعباس. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), 10(1), 71-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67881Vancouver : کپی

نگهی احمد، اشرفی مریم. سطح سرمی کلسیم و فسفر در بیماران تالاسمیک با سابقه تشنج در شهر بندرعباس. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY). 1385 [cited 2021July30];10(1):71-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67881IEEE : کپی

نگهی، ا.، اشرفی، م.، 1385. سطح سرمی کلسیم و فسفر در بیماران تالاسمیک با سابقه تشنج در شهر بندرعباس. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), [online] 10(1), pp.71-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67881. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی