برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  10 , شماره  3 ; از صفحه 195 تا صفحه 206 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي موارد مرگ و مير در بيمارستان شهيدمحمدي بندرعباس در نيمه نخست سال 1383

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی، بیمارستان شهید محمدی، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مرگ و مير بيمارستاني، قسمت عمده اي از مرگ ها را بخود اختصاص مي دهد. در ايران در مطالعه كشوري كه در سال 1379 صورت گرفت، بيش از %50 مرگ ها ناشي از بيماريهاي عفوني، %30 مرگ ها ناشي از سرطانها، بيش از %35 مرگ ها ناشي از بيماريهاي قلبي - عروقي و حدود %40 مرگ ها ناشي از حوادث غيرمترقبه در بيمارستانها رخ داده اند. اين مطالعه با هدف تعيين علل مرگ و مير در بيمارستان شهيد محمدي بندرعباس صورت پذيرفت.
روش كار: اين مطالعه به روش مقطعي در نيمه اول سال 1383 انجام شده است. بدين صورت كه در طول يك دوره 6 ماهه پرونده تمامي بيماران فوت شده در بيمارستان ظرف حداكثر 48 ساعت پس از فوت بررسي شده و يافته ها بر اساس پرسشنامه تدوين شده، از پرونده ها استخراج و در صورت عدم وجود اطلاعات مورد نياز به پزشك معالج مراجعه شده است. تجزيه و تحليل آماري داده ها با استفاده از نرم افزار
Epi Info و SPSS و نتايج با استفاده از جداول فراواني ارايه شده است.
نتايج: در اين مطالعه مشخص شد كه از مجموع 10435 نفر مراجعه كننده به فوريتها و 15317 نفر بستري شده در اورژانس و بخشهاي بستري، 400 مورد فوت رخ داده است. اكثر موارد فوت شده ساكن شهر بندرعباس و روستاهاي اطراف بودند
(56.3%). متوسط سن هنگام فوت در مجموع برابر 51.4±22.8 سال، در بيماران ترومايي برابر با 33.2±19.8 سال و در بيماران سكته قلبي 64.6±3.8 سال و سكته مغزي برابر  64.4±14سال بوده است. %5 بيماران فوت شده بدون ويزيت متخصص يا دستيار بوده اند كه مدت زمان متوسط از بستري تا فوت در آنها برابر با 1.16±1 ساعت مي باشد. %94 بيماران فوت شده بصورت اورژانس پذيرش شده اند و ميزان مرگ و مير بخشهاي اورژانس %38 كل موارد فوت مي باشد. شايع ترين علل فوت بيمارستان شهيد محمدي به ترتيب شيوع سكته مغزي (%15)، ضربه مغزی (%10.5)، سكته قلبي (%9.75) و سپتي سمي (%4.25) بوده است. بدخيمي ها %6.8 موارد مرگ را بخود اختصاص داده است و تشخيص نهايي %4.3 بيماران مشخص نشده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج حاصل در اين مطالعه، ميزان مرگ و مير بيمارستان در حد قابل قبولي بوده است. سكته مغزي، ضربه مغزي، سكته قلبي و سپتي سمي به ترتيب مهمترين علل مرگ را به خود اختصاص داده اند. با در نظرگرفتن اينكه فشارخون بالا مهمترين عامل خطر ابتلا به CVA مي باشد، اهميت درمان صحيح فشارخون بالا با توجه به موارد بالاي CVA هموراژيك منجر به فوت در اين مطالعه،‌ كاملا مشخص مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 756 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی