برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  10 , شماره  4 ; از صفحه 357 تا صفحه 362 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير طب فشاري بر روي تهوع و استفراغ بعد از عمل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بیهوشی و مراقبتهای ویژه، بیمارستان بعثت، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: تهوع و استفراغ از جمله شايع ترين عوارض بعد از عمل جراحي هستند. براي رفع عارضه در كنار تداخلات دارويي ساير روشهاي بهداشتي طب جايگزين نيز جهت كمك به بيماران ابداع شده اند. اين مطالعه براي تاثير طب فشاري به عنوان يك روش بالقوه سالم نسبت به ساير روشهاي موجود استفاده از دارو جهت جلوگيري و يا كاهش تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي انجام شده است.
روش كار: اين مطالعه به صورت مداخله اي تجربي دو سو كور بر روي 240 نفر از بيماراني كه در كلاس I يا II وضعيت جسمي انجمن هوشبري امريكا قرار داشتند و براي انجام جراحي ارتوپدي انتخابي برنامه ريزي شده بودند، انجام شد. بيماران به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند. در گروه مداخله 5 دقيقه قبل از القا بيهوشي عمومي طب فشاري به وسيله مچ بند طبي (آكوباند) كه در نقطه Nei Guan پيچيده شده و به مدت پنج ساعت و نيم بعد از بيهوشي در محل باقي ماند، انجام شد. در گروه مقايسه نيز مچ بندي كه فاقد تيله در داخل آن بود، در محل گذاشته شده. القا و نگهداري بيهوشي براي دو گروه مشابه بود بيماران در اتاق بهبودي و ساعات 6 و 24 بعد از عمل توسط فرد ديگري كه از نوع مچ بندها اطلاعي نداشت، از لحاظ بروز تهوع و استفراغ مورد سوال قرار گرفتند. داده ها با استفاده از نرم افزار آماري SPSS Win و تست هاي آماري مجذور كاي و t-test مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: ميانگين سني بيماران دو گروه يكسان بود. دو گروه از لحاظ هوشبرهاي تجويزي نيز تفاوتي نداشتند. بروز تهوع و يا استفراغ در اطاق بهبودي مشابه و دو گروه از اين لحاظ اختلاف معني داري با هم نداشتند. در گروه مداخله بروز تهوع و يا استفراغ در ساعات 6 و 24 بعد از عمل جراحي به طور معني داري كمتر از گروه مقايسه بود. بروز تهوع و استفراغ در خانمهاي هر دو گروه بيشتر از آقايان بود ولي اختلاف دو گروه از اين نظر از لحاظ آماري معني دار نبود و تاثير طب فشاري در كاهش تهوع و استفراغ در بين خانمها و آقايان در زمانهاي مختلف بعد از عمل نيز مشابه بود.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد كه طب فشاري روي نقطه طب سوزني PC6 (Pericardium-6) يك روش مفيد براي كاهش تهوع و استفراغ در بالغين بعد از جراحي ارتوپدي است. پيشنهاد مي كنيم كه از اين روش در ساير جراحي هايي كه با ميزان بالاتري از بروز تهوع و استفراغ بعد از عمل همراه هستند نيز استفاده گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ناصری، ک.، و شامی، ش.، و احسن، ب.، و زجاجی کهن، م. (1385). تاثیر طب فشاری بر روی تهوع و استفراغ بعد از عمل. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), 10(4), 357-362. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67795Vancouver : کپی

ناصری کریم، شامی شعله، احسن بهزاد، زجاجی کهن محمدرضا. تاثیر طب فشاری بر روی تهوع و استفراغ بعد از عمل. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY). 1385 [cited 2021September24];10(4):357-362. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67795IEEE : کپی

ناصری، ک.، شامی، ش.، احسن، ب.، زجاجی کهن، م.، 1385. تاثیر طب فشاری بر روی تهوع و استفراغ بعد از عمل. مجله پزشکی هرمزگان (MEDICAL JOURNAL OF HORMOZGAN UNIVERSITY), [online] 10(4), pp.357-362. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67795. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 168 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی