برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 179 تا صفحه 184 .
 
عنوان مقاله: 

نحوه اطلاع رساني اخبار بد به بيماران در بين پزشكان دانشگاه علوم پزشكي كرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان شهید بهشتی، گروه روانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: اطلاع رساني اخبار بد به بيماران، يكي از مشكل ترين وظايف پزشكان مي باشد و هنوز در آموزش پزشكي، تدارك اندكي براي آموزش اين موضوع مشكل فراهم شده است. مطالعات قبلي نشان داده است بيماران عموما تمايل دارند با آنها راجع به بيماري شديد و اخبار بد، بي پرده و با همدلي صحبت شود. در اين مطالعه ما به نحوه اطلاع رساني اخبار بد به بيماري توسط پزشكان دانشگاه علوم پزشكي كرمان پرداخته ايم.
روش كار: در اين مطالعه توصيفي، پرسشنامه اي مشتمل بر اطلاعات جمعيت شناختي، سوالاتي راجع به نحوه اطلاع رساني اخبار بد و چگونگي حمايت رواني ارايه شده به بيماران و سوالاتي راجع به جنبه هاي محيطي در هنگام اطلاع رساني اخبار بد در مطب، تهيه شده است. پس از بررسي روايي و پايايي پرسشنامه، در اختيار پزشكان نمونه قرار گرفت و نتايج مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج:‌از 75 پرسشنامه توزيع شده، 44 مورد تكميل شد. پزشكاني كه پاسخ داده بودند را 29 مرد و 15 زن به ترتيب با ميانگين سني
39.08±8.61 سال و 8.21±6.59 سال سابقه كار تشكيل دادند. نتايج نشان مي دهد كه بيماران در هنگام اطلاع رساني اخبار بد، بيشتر به حمايت رواني توجه داشتند تا به حمايت محيطي، ارتباط آماري معناداري بين نمرات مربوط به حمايت هاي رواني و محيطي در حين اطلاع رساني اخبار بد و جنس، وضعيت تاهل و سابقه كار پزشكان وجود نداشت.
نتيجه گيري: بدون آموزش مناسب، ناراحتي و عدم اطميناني كه در حين اطلاع رساني اخبار بد در پزشكان وجود دارد، باعث دوري آنها از بيماران مي شود. فراهم نمودن آموزش هاي مربوطه در حين تحصيل و به صورت بازآموزي بعد از فارغ التحصيلي مي تواند به پزشكان در شرايط سخت اطلاع رساني اخبار بد، كمك نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 241 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی