برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  3 , شماره  4 ; از صفحه 269 تا صفحه 279 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي بافتي اثربخشي پماد موضعي فني توئين سديم %1 بر زخم پوستي موش صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج)، گروه علوم تشریح
 
چکیده: 

هدف:‌ ارزيابي تاثيرات بافتي پماد فني تويين سديم 1 درصد و وازلين بر ترميم زخم باز پوستي موش در فازهاي التهاب، تزايد و تجديد ساختار
مواد و روشها: در اين تحقيق كه به روش تجربي است زخمي دايره اي به قطر حدود
2 cm در پوست ناحيه پشت گردن 60 سر موش صحرايي نر بالغ از نژاد Wistar به وزن 225 ± 25 گرم تحت بيهوشي ايجاد شد. از روز صفر (روز جراحي) يك روز در ميان سطح زخم در گروه تجربي با پماد فني تويين سديم 1 درصد و گروه كنترل منفي با وازلين پوشيده شد و در مورد گروه كنترل درماني صورت نپذيرفت. از نمونه هاي بافتي در روزهاي سوم، هفتم، چهاردهم و بيست و هشتم مقاطع پنج ميكروني به شكل سريال تهيه و با استفاده از روشهاي رنگ آميزي هماتوكسيلين – آئوزين، ون گيسن و محلول آبي تولوييدين بلو 1 درصد رنگ آميزي و مطالعه شد و سلولهاي فيبروبلاست، ماست سل، عروق خوني شمارش، عمق بافت گرانوله اندازه گيري و ميزان سلولهاي التهابي و شدت رنگ پذيري رشته هاي كلاژن دسته بندي شدند. داده ها با روش آزمون آنوواي (Anova) يك طرفه و دو طرفه تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: نتايج حاصل از شمارش سلولهاي فيبروبلاست در روزهاي سوم، هفتم و چهاردهم در گروههاي تجربي و كنترل نشان از افزايش معني دار ميزان اين سلولها در گروه تجربي فني تويين است
(P<0.05). تعداد ماست سلها در گروه فني تويين كاهش يافته است و در روز هفتم بين گروه كنترل و فني تويين نيز داراي اختلاف معني دار بود (P<0.05). ميزان عروق خوني در روزهاي سوم، هفتم و چهاردهم در گروه فني تويين نسبت به گروه كنترل و وازلين افزايش يافته است و اندازه گيري عمق بافت گرانوله در روز هفتم در گروه فني تويين نسبت به گروههاي كنترل افزايش داشت. در روزهاي هفتم و چهاردهم در گروه فني تويين نسبت به گروههاي كنترل كاهش يافته بود. همچنين مطالعات بيانگر شروع زودتر سنتز رشته هاي كلاژن در گروه فني تويين نسبت به دو گروه ديگر بود.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد كه مصرف موضعي پماد فني تويين سديم
1 درصد احتمالا ضمن كاهش التهاب و افزايش روند انژيوژنز سبب افزايش فيبروبلاست، سنتر كلاژن، گرانولاسيون بافت بستر زخم و كاهش سلولهاي ماست سل مي ‌شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 5456 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی