برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  9 , شماره  4 ; از صفحه 17 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

ملاقات با پزشکان قبل از اقدام به خودکشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رشت، بلوار امام خمینی، خیابان پانزده خرداد
 
چکیده: 

مقدمه: بسياري از کشورها برنامه هايي براي پيشگيري از خودکشي طراحي کرده اند. برنامه هاي پيشگيري از خودکشي، نياز به آگاهي ما از الگوهاي رفتاري اين افراد قبل از اقدام به خودکشي دارد. مطالعات انجام شده بيانگر آن است بسياري از افرادي که اقدام به خودکشي کرده اند، قبل از اقدام با پزشکان ملاقات کرده اند. بنابراين به نظر مي رسد که پزشکان عمومي و متخصصين مي توانند نقش مهمي در برنامه هاي پيشگيري از خودکشي داشته باشند. هدف اين مطالعه، بررسي ملاقات با پزشکان قبل از اقدام به خودکشي در ماه قبل از اقدام به خودکشي در بيمارستان رازي رشت بود.
روش کار: اين پژوهش مقطعي، بر روي 206 نفر از اقدام کنندگان به خودکشي که به روش نمونه گيري ساده انتخاب شده بودند، انجام شد. مصاحبه باليني با بيماران توسط دو تن از پزشکان عمومي آموزش ديده صورت گرفت. در موارد لزوم، آزمون آماري مجذور کاي براي تحليل داده ها استفاده شد.
يافته ها: 94 نفر (
45.7%) از اقدام کنندگان، در ماه قبل از اقدام به خودکشي با پزشکان ملاقات داشتند که 65 نفر (31.6%) با پزشکان عمومي و ساير متخصصين و 29 نفر (14.1%) با روان پزشکان ملاقات داشتند. پزشکان عمومي با 39.4%، روان پزشکان با 30.8%، متخصصين داخلي با 8.5% و متخصصين داخلي اعصاب با 8.5% بيشترين ملاقات را داشتند. ارتباط معنادار آماري بين ملاقات با پزشکان (غير روان پزشک)، وجود بيماري مزمن (p<0.0001)، نوع بيماري مزمن (p=0.001) و سابقه بستري در بيمارستان غير روان پزشک (p=0.001) وجود داشت. همچنين ارتباط معنادار آماري بين ملاقات با روان پزشکان با گروه هاي سني (p=0.017)، زمان اقدام به خودکشي سابق (p<0.0001)، سابقه بستري در بيمارستان روان پزشکي (p=0.002) و نوع بيماري مزمن (p=0.015) وجود داشت.
نتيجه گيري: ملاقات با پزشکان (روان پزشک- غير روان پزشک) قبل از اقدام به خودکشي در بين افرادي که اقدام به خودکشي کرده اند، با فراواني قابل توجهي ديده مي شود که ارتباط معناداري با برخي از متغيرهاي آنها دارد. به نظر مي رسد موقعيتي وجود دارد که مداخله تمام پزشکان را در برنامه هاي پيشگيري از خودکشي ضروري مي کند. مطالعات بيشتر براي شناسايي عوامل خطر و افراد در معرض خطر براي زماني که اين بيماران براي دريافت خدمات باليني مراجعه مي کنند، لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 52 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی