برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  9 , شماره  3 ; از صفحه 19 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين کننده هاي ميزان باروري عمومي در جمعيت شهري و روستايي ايران در سال 1379

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 

مقدمه: نسبت ميزان باروري عمومي مي تواند براي پيشگويي دقيق رشد جمعيت به کار رود. هدف اصلي مطالعه بوم شناسي حاضر، بررسي مقدار تاثير پاره اي از متغيرهاي اجتماعي و بهداشتي بر روي ميزان باروري عمومي زنان ايراني است.
روش کار: داده هاي اين مطالعه از بررسي ويژگي بهداشتي و جمعيتي که در سال 1379 در سطح استان هاي کشور انجام شده بود اقتباس گرديد. با استفاده از روش آماري رگرسيون خطي چند متغيره ميزان باروري عمومي به عنوان متغير وابسته در نظر گرفته شد و ميزان تاثير هفت متغير مستقل بر روي آن سنجيده شد.
يافته ها: در جمعيت شهري، سه متغير مستقل، يعني نسبت هاي بي سوادي و استفاده از روش هاي مدرن و سنتي پيشگيري از بارداري در زنان مي تواند تا
65% تغييرات متغير وابسته و در جمعيت روستايي فقط دو متغير مستقل، يعني نسبت هاي بي سوادي و استفاده از روش هاي مدرن پيشگيري از بارداري مي تواند با 70% تغييرات متغير وابسته را پيش بيني کند. ميزان باروري عمومي بسيار بالا در استان سيستان و بلوچستان، يافته هاي فوق را به شدت تحت تاثير خود قرار مي دهد.
نتيجه گيري: با حذف سيستان و بلوچستان از تجزيه و تحليل ها به نظر مي رسد که در ايران، هر برنامه اي که در جهت ازدواج در سن مناسب براي مردان در جامعه شهري و افزايش نسبت استفاده از روش هاي مدرن پيشگيري از بارداري در بين زنان متاهل در جامعه روستايي انجام شود، اثرات مثبتي را در زمينه کاهش ميزان باروري عمومي به همراه خواهد داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضاییان، م.، و شیخ فتح الهی، م.، و سالم، ز. (1385). تعیین کننده های میزان باروری عمومی در جمعیت شهری و روستایی ایران در سال 1379. حکیم, 9(3), 19-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67733Vancouver : کپی

رضاییان محسن، شیخ فتح الهی محمود، سالم زینت. تعیین کننده های میزان باروری عمومی در جمعیت شهری و روستایی ایران در سال 1379. حکیم. 1385 [cited 2021July23];9(3):19-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67733IEEE : کپی

رضاییان، م.، شیخ فتح الهی، م.، سالم، ز.، 1385. تعیین کننده های میزان باروری عمومی در جمعیت شهری و روستایی ایران در سال 1379. حکیم, [online] 9(3), pp.19-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67733. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی