برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  9 , شماره  4 ; از صفحه 52 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان شيوع ويروس TT در جمعيت شهر اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان هزار جریب، دانشگاه اصفهان، دانشکده علوم، گروه زیست شناسی، بخش میکروبیولوژی
 
چکیده: 

مقدمه: ويروس (TTV) TT يک ويروس بدون پوشش با DNA تک رشته اي حلقوي است که مطالعات صورت گرفته با استفاده از سيستم هاي PCR (واکنش زنجيره اي پليمراز) حساس، همراه با پرايمرهاي طراحي شده براي مناطق بسيار محافظت شده ژنوم ويروسي (UTR) حاکي از شيوع بسيار بالاي (بيش از 90%) آلودگي TTV در بين جمعيت هاي عمومي سراسر جهان مي باشد. بررسي ها نتوانسته اند نقش TTV را در بدن و همچنين ارتباط آن را با بيماري کبدي يا هر گونه بيماري خاص ديگري آشکار سازند. به طور کلي هيچ تظاهر کلينيکي که بتوان آن را مستقيما به TTV نسبت داد وجود ندارد؛ اگرچه فرضيه هايي مبني بر بيماري زا بودن ژنوتيپ هاي خاص، همچنين ارتباط بين ميزان ويروس و وضعيت ايمني ميزبان ارايه شده اند. هدف از اين مطالعه، بررسي ميزان شيوع آلودگي TTV در جمعيت عمومي (افراد داوطلب اهدا کننده خون) شهر اصفهان است.
روش کار: بدين منظور 132 نمونه سرمي از افراد به ظاهر سالم (122 نمونه) و هپاتيتي (10 نمونه؛ شامل 6 نمونه مثبت Anti- HCV و 4 نمونه مثبت (HBs- Ag) در 6 نوبت از تاريخ 9/10/82 تا 30/4/83 از بانک خون سازمان انتقال خون شهر اصفهان تهيه گرديدند. DNA از سرم افراد استخراج شد و با استفاده از پرايمرهاي جامع در معرض PCR قرار گرفت. همچنين محصول PCR تعدادي از نمونه ها از ژل آگارز استخراج و توالي آنها تعيين گرديد.
يافته ها: از 132 سرم مورد آزمايش، 105 نمونه (73% تا 86% با فاصله اطمينان 95%) (10 تا از 10 نمونه هپاتيتي و 95 تا از 122 نمونه سالم) براي DNA ويروس TT مثبت تشخيص داده شدند.
نتيجه گيري: نتايج حاکي از معمول بودن ويرمياي TTV در جمعيت شهر اصفهان همانند ديگر نقاط جهان است. تعيين ژنوتيپ هاي موجود در جمعيت شهر اصفهان پيشنهاد گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 117
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی