برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  9 , شماره  3 ; از صفحه 50 تا صفحه 57 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه درمان جراحي و غير جراحي و زمان آن در ضايعه نخاعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات تروما و جراحی سینا، بیمارستان سینا، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران
 
چکیده: 

مقدمه: هدف اين مطالعه، تعيين نتايج درمان جراحي و غير جراحي و همچنين زمان مداخله آن در ارتباط با بهبود عصبي به دنبال آسيب نخاعي بود.
روش کار: يک مطالعه هم گروهي تاريخي از بيماران با ضايعه نخاعي C1 تا L1 صورت گرفت. بررسي شامل 50 بيمار واجد شرايط بود. نتايج عصبي و عملکردي از زمان پذيرش در بيمارستان تا آخرين پيگيري ثبت مي شد. اطلاعاتي از قبيل سن، سطح ضايعه، معاينه عصبي برحسب سيستم درجه بندي فرانکل، انجام جراحي، مکانيسم رفع فشار نخاعي مرتبط با زمان و نمره شاخص حرکتي ثبت مي شد. محاسبات آماري با استفاده از توزيع پراکندگي، آزمون مجذور کاي و آزمون همبستگي نسبي همراه با همبستگي اسپيرمن انجام شد.
يافته ها: ارتباط قابل توجهي در بهبود عصبي ميان گروه هاي جراحي شده و جراحي نشده وجود نداشت. همچنين به نظر نمي رسد زمان مداخله جراحي به جز در موارد ضايعه نخاعي گردني در ميزان بهبود حرکتي سودمند باشد. بهبود بيشتري در عملکرد حرکتي بدون در نظر گرفتن نوع درمان يا زمان جراحي در بيماران با ضايعه نخاعي ناکامل وجود داشت (p=0.020). عوارض مرتبط با ضايعه نخاعي در هر دو گروه جراحي شده و نشده مشابه بودند.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد جراحي در بهبود حرکتي سودمند باشد. براي ارزيابي قطعي نقش جراحي در بيماران نخاعي يک کارآزمايي باليني تصادفي کنترل شده توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 256
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی