برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  9 , شماره  3 ; از صفحه 39 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان شاخص Caries free و نياز درماني کودکان 5 ساله شهرستان همدان در سال 1383

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* همدان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، دانشکده دندانپزشکی، گروه پریودانتیکس
 
چکیده: 

مقدمه: پوسيدگي دندان در کودکي از دو نظر اهميت دارد: يکي آن که دوران کودکي، بهترين سال هاي شکل گيري عادات درست بهداشتي است و ديگري پوسيدگي دندان هاي شيري با پوسيدگي دندان هاي دايمي در سال هاي مدرسه ارتباط نزديکي دارد. يکي از اهداف سازمان جهاني بهداشت نيز آن است که تا سال 2010 دندان هاي 90 درصد کودکان 5 ساله بايد فاقد پوسيدگي باشند.
روش کار: در راستاي اين اهداف بر آن شديم ميزان فراواني کودکان عاري از پوسيدگي (dmf=0) پيش دبستاني شهر همدان (با حجم 240 نفر و به روش تصادفي دو مرحله اي) و عوامل اقتصادي- اجتماعي، بهداشتي و تغذيه اي موثر بر آن را در يک مطالعه توصيي- تحليلي مورد ارزيابي قرار دهيم. براي تعيين پوسيدگي از روش لمسي- بصري (سوند و آينه) استفاده شد و ساير اطلاعات توسط پرسش نامه جمع آوري و با استفاده از جداول توافقي و آزمون مجذور کاي پيرسون و آزمون دقيق فيشر مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته ها: نتايج حاصله از مطالعه نشان داد که 14.7 درصد از کودکان مورد مطالعه عاري از پوسيدگي بودند و عواملي از قبيل رفتارهاي بهداشتي، ميزان مصرف تنقلات و شيريني و مدت زمان مصرف شير مادر توسط کودک بر روي ميزان شاخص عاري از پوسيدگي تاثير قابل توجهي خواهد داشت (p= 0.015، p= 0.279 و (p= 0.15.
نتيجه گيري: نتايج حاصله از اين مطالعه نشان داد که شاخص مورد نظر (14.7%) با استاندارد سازمان جهاني بهداشت فاصله زيادي دارد. بنابراين مديران کلان سلامت در بخش دندان پزشکي در کشور بايستي راهکار مناسب براي رسيدن به حداقل هاي مناسب را برنامه ريزي و در دستور اجرا قرار دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 121
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی