برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 101 تا صفحه 110 .
 
عنوان مقاله: 

فاكتورهاي احتمالي موثر بر وضعيت و بروز مالاريا در شهرستان بندرعباس طي سالهاي 1381-1377

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه حشرات شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، بندرعباس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مالاريا در شهرستان بندرعباس يكي از مشكلات بهداشتي محسوب مي گردد. طي ده سال گذشته تعداد مبتلايان بين 5672-1093 مورد گزارش شده است. بررسي هاي چندساله آمارهاي موجود، تغييراتي در روند همه گيري بيماري در مناطق مختلف اين شهرستان را نشان داده است. لذا اين تحقيق به منظور بررسي فاكتورهاي احتمالي موثر بر وضعيت و بروز مالاريا طي سال هاي 1381-1377 و استفاده از اطلاعات آن در برنامه هاي كنترل مالاريا انجام گرفته است.
روش كار: اين پژوهش يك مطالعه توصيفي- مقطعي بوده كه طي آن منطقه مورد مطالعه از جنبه هاي مختلف اكولوژيكي، جغرافيايي و انساني مورد بررسي قرار گرفته و اطلاعات مالاريا شامل شاخص هاي اپيدميولوژيكي، مراقبت، درمان، توزيع سني و جنسي موارد مثبت، سموم مصرفي در برنامه مبارزه با مالاريا و فاكتورهاي احتمالي موثر بر آن مانند زندگي در نواحي شهري و روستايي، بهره مندي از شبكه برق و تغييرات جوي از مركز بهداشت شهرستان بندرعباس ومراكز بهداشتي تابعه طي سال هاي 1381-1377 جمع آوري و با استفاده از نرم افزارهاي آماري
SPSS و EPI-info مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: شهرستان بندرعباس طي سال هاي 1381-1377 با بروز انگلي ساليانه
1.7-4.2 (API) در هر هزار نفر جمعيت، 4.1-7.9 درصد موارد مالارياي كشور را به خود اختصاص داده است كه بيشترين موارد مربوط به سال 1377 و كمترين موارد مربوط به سال 1380 بوده است. در طي همين سال ها،‌ تعداد 6905 مورد مالاريا كشف شده است و روستاهاي داراي موارد مثبت از 102 روستا در سال 1377 به 55 روستا در سال 1381 كاهش يافته است.
نتيجه گيري: وضعيت بيماري حاكي از ناپايداري و هيپوآندميك بودن منطقه دارد. با توجه به شرايط مناسب جهت رشد و تكثير پشه هاي آنوفل و مهاجرپذيري اين شهرستان، خطر افزايش موارد بيماري به دنبال بارندگي هاي احتمالي ساليان آينده وجود داشته و همواره بايد خطر اپيدمي هاي مالاريا را از نظر دور نداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی