برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  6 , شماره  19 ; از صفحه 9 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ديدگاههاي فلسفي درباره نسبت فناوري اطلاعات و تعليم و تربيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

فناوري اطلاعات همچون آخرين دستاورد فناورانه، با توجه به حضور گسترده در تعليم و تربيت همانند ساير جنبه ها و رويدادهاي تعليم و تربيت، نيازمند پرسش خردمندانه يا فلسفي است. در اين پژوهش ديدگاههاي گوناگون فلسفي درباره فناوري اطلاعات در حوزه تعليم و تربيت مورد بررسي و تحليل قرار گرفته و با توجه شباهتها و تفاوتهايي كه در مباني نظري اين ديدگاهها وجود دارد، به سه گروه تقسيم شده اند.
ديدگاه نخست يعني مدرنيزم، فناوري اطلاعات را وسيله فكر آدمي مي داند كه به سبب نگاه مشتاقانه و آرماني به فناوري، در اين مقاله به اين ديدگاه لقب نگاه "رويايي" داده شده است. ديدگاه انتقادي در تقابل با ديدگاه مدرنيزم و با نظر به مشكلات ناشي از بي طرفي ارزشي اين ديدگاه در به كارگيري فناوري اطلاعات شكل گرفته است. ديدگاه مذكور به بررسي و تحليل پيامدهاي منفي و مخرب فناوري اطلاعات مي پردازد و معتقد است كه نگاه مدرنيزم به فناوري اطلاعات نادرست و تاسف بار است. از اين رو به آن لقب نگاه "تراژيك" داده شده است. ديدگاه پست مدرنيزم با درنورديدن مرزهاي سنتي، فراسوي ساختارهاي ثابت و تقسيم بنديهايي چون سوژه و ابژه، جنسيت، طبقه اجتماعي و نژاد مي رود و براي اين منظور از شيوه هايي چون تفسير مدد مي گيرد. به همين دليل در اين مقاله به آن لقب نگاه "دگرگوني" داده شده است. به نظر مي رسد ديدگاهها در روندي تكاملي شكل گرفته اند، اما حتي نگاه "دگرگوني" نيز به تنهايي راهگشا نيست؛ از اين رو در با هم نگري و در پيش گرفتن الگوي چرخه اي مركب به ديدگاهها (به جاي الگوي خطي تكاملي) استلزاماتي براي سياستگذاري و طراحي فناوري اطلاعات در آموزش پيشنهاد شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
  • ندارد
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ضرغامی، س.، و عطاران، م.، و نقیب زاده، م.، و باقری، خ. (1386). بررسی دیدگاههای فلسفی درباره نسبت فناوری اطلاعات و تعلیم و تربیت. نوآوری های آموزشی, 6(19), 9-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67664Vancouver : کپی

ضرغامی سعید، عطاران محمد، نقیب زاده میرعبدالحسین، باقری خسرو. بررسی دیدگاههای فلسفی درباره نسبت فناوری اطلاعات و تعلیم و تربیت. نوآوری های آموزشی. 1386 [cited 2021September22];6(19):9-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67664IEEE : کپی

ضرغامی، س.، عطاران، م.، نقیب زاده، م.، باقری، خ.، 1386. بررسی دیدگاههای فلسفی درباره نسبت فناوری اطلاعات و تعلیم و تربیت. نوآوری های آموزشی, [online] 6(19), pp.9-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67664. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 304 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی