برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  4 , شماره  15 ; از صفحه 31 تا صفحه 62 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ساختار ارسال مثل (بحثي در ارسال مثل و تفاوت آن با برخي گونه ها و ساختارهاي مشابه آن)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

شعر و مثل همسايه ديوار به ديوارند، شاعران و نويسندگان همواره براي آنكه به لطف و شيريني و رسايي كلام خود بيفزايند، از مثل بهره جسته اند، بسياري از مثلها نيز حاصل رواج اشعار معروف شاعران و نويسندگان فارسي زبان است. اين تعامل بر غناي ادب فارسي افزوده و زبان مردم را غني و پرمايه ساخته است.
در اين مقاله پس از ارايه تعاريف مثل، ويژگيهايي چون ايجاز، جنبه هاي تشبيهي و استعاري، كاربرد مردمي و رواج، آهنگ، جنبه هاي پند و اندرزي، جنبه هاي تجربي مثلها و رسايي و فصاحت آنها تشريح مي شود تا بدين ترتيب شباهت و نزديكي مثل را به شعر نشان دهيم.
براي آنكه جايگاه امثال منظوم و ارسال مثل را ميان انواع مثل دريابيم، با انواع مثل از نظر ساخت زباني، ريشه هاي داستاني و غير داستاني، درون مايه و محتوا، زبان و بيان، رواج و قدمت، آشنا مي شويم. سپس مثلهاي منظوم معرفي و ابعاد گوناگون آن بررسي مي شود.
پس از آن به كاركرد مثل در شعر شاعران از طريق ارسال مثل اشاره مي شود و تفاوت ارسال مثل با تمثيل، اسلوب معادله، تضمين، تلميح و كلام جامع تبيين مي گردد. در اين بخش مولف مي كوشد شباهتهايي را كه موجب برخي اشتباهات شده است، از طريق بيان تفاوتهاي باريك ميان ارسال مثل و موارد ياد شده نشان دهد. در پايان مقاله شيوه هاي خاص شاعران در مثل آوري و ارسال بيان مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ذوالفقاری، ح. (1386). بررسی ساختار ارسال مثل (بحثی در ارسال مثل و تفاوت آن با برخی گونه ها و ساختارهای مشابه آن). پژوهشهای ادبی, 4(15), 31-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67623



Vancouver : کپی

ذوالفقاری حسن. بررسی ساختار ارسال مثل (بحثی در ارسال مثل و تفاوت آن با برخی گونه ها و ساختارهای مشابه آن). پژوهشهای ادبی. 1386 [cited 2021October24];4(15):31-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67623



IEEE : کپی

ذوالفقاری، ح.، 1386. بررسی ساختار ارسال مثل (بحثی در ارسال مثل و تفاوت آن با برخی گونه ها و ساختارهای مشابه آن). پژوهشهای ادبی, [online] 4(15), pp.31-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67623.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 406 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی