برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاويلات مولوي از داستانهاي حيوانات (بررسي 53 داستان حيوانات و تاويلات آن در مثنوي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه قم
 
چکیده: 

اين مقاله به بررسي هدف مولانا از بيان داستانهاي حيوانات مي پردازد و تاويلهاي خاص او را در اين داستانها نشان مي دهد. بيش از 50 حکايت در مثنوي با بهره گيري از حيوانات شکل گرفته و مولوي تقريبا از 38 نوع حيوان براي تاويل افکار و انديشه هايش استفاده کرده است. اين حيوانات شامل پرندگان، حيوانات وحشي، اهلي، دريايي و حشرات و... هستند. خر در 7 و باز، شير، گاو و سگ هر کدام در 5 داستان بيشترين بسامد را دارند. در ميان 38 شخصيت حيواني مذکور، 31.5 درصد، پرندگان، 39.5 درصد حيوانات وحشي و صحرايي، 16 درصد حيوانات اهلي و خانگي، 5 درصد حشرات و 8 درصد حيوانات دريايي وجود دارند.
از نمادگشايي اين داستانها حدود 76 تاويل - که اغلب مربوط به خداوند، انسان کامل، انسان زميني و اوصاف ذميمه اوست - به دست مي آيد. عمده اين تاوليها به مفاهيم ارزشمندي پايان مي پذيرد؛ مانند داستان روح انسان، مرگ و معاد و رستاخيز، داستان حضرت حق و اوليا و انبيا و مخالفان آنها، برتري حواس باطن بر حواس مادي و ظاهري، نگه داشتن خداوند بندگان شايسته خود را، آداب دعا کردن، مقايسه عارفان و ظاهربينان و دهها مفهوم ارجمند ديگر. مولانا در تاويلات خود از اين داستانها مفاهيم عميق عرفاني و معاني پيچيده حکمت بشري را طرح مي کند. در بسياري از مواقع اين مفاهيم و تاويلات بر داستان غلبه پيدا مي کند و مولانا پس از بيان آنها دوباره به داستان بر مي گردد و بارها بيان مي کند که اين قصه ها و تمثيلها نمي تواند آن مفاهيم عميق را برتابد و خود از عجز تمثيل و داستان مطرح شده در بيان آن معاني اظهار شرمساري مي کند.
در اين پژوهش حيوانات و تاويلات مولوي از آنها دسته بندي شده، بسامد و تکرار آنها معلوم گرديده، سپس با ارايه نمودار و جدولهايي، نتايج تحقيق عيني و ملموستر نشان داده شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 384
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی