برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش ارتباطات غيرکلامي در داستانپردازي مولانا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه امام حسین (ع)
 
چکیده: 

محور و پايه داستانپردازي مولانا گفتگوست. در بيان چارچوب هر داستان مثنوي، محور و مدار ارتباط، که همانا انتقال مفهومي از ذهني به ذهن ديگر است، گفتگوي شخصيتهاست که شالوده و ساختمان حکايتها را مي سازد؛ اما مولانا در بسياري از داستانها از نوع ارتباط ديگري هم بخوبي بهره برده است که در علوم ارتباطات و جامعه شناسي امروز از آن به «ارتباطات غيرکلامي» تعبير مي کنند.
اينکه چرا وي در بيابان نکاتي دقيق و عميق به يکباره به اين ابزار رو مي آورد، نشاندهنده اين نکته است که او از تفاوتها و شباهتهاي ارتباطات کلامي و غيرکلامي آگاهي کامل داشته است؛ قابل اعتمادتر بودن، استمرار بيشتر داشتن، چند کانالي بودن، مرتبط بودن با فرهنگ، نمادين بودن آن و در عين حال، قاعده مند بودن ارتباطات غيرکلامي و بويژه جلوگيري کردن از سوء برداشتهايي که غالبا در ارتباطات کلامي رخ مي دهد از جمله عوامل موثر بسيار مهمي است که مولانا را مخصوصا در مواقعي خاص- که در مقابله بدان پرداخته مي شود - به بهره گيري از اين شيوه علمي وا مي دارد.
در اين مقاله با بهره گيري از منابع علمي ابتدا منظور از اين اصطلاح، اصول ارتباطات غيرکلامي، ويژگيهاي آن، شباهتها و تفاوتهاي آن با ارتباطات کلامي باز شناسانده مي شود. سپس چگونگي استفاده مولانا از اين ابزار ارتباطي در مثنوي و بويژه در داستانپردازي آن بازگو مي شود. همچني اين نکته مورد دقت نظر قرار مي گيرد که در چه مواردي اين شيوه ارتباط، بيشتر و بهتر توانسته است پاسخگوي بيان مفاهيم ذهني مولانا براي مخاطبان او باشد و بيشترين تکيه او در اين زمينه شامل چه مواردي بوده است.
بيان مصداقها و نمونه هاي شعري تا اندازه زيادي اين الگوي ساختاري داستانپردازي مولانا را روشنتر خواهد کرد. سرانجام در پايان مقاله به نتيجه گيري پرداخته مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دانشگر‌، م. (1386). نقش ارتباطات غیرکلامی در داستانپردازی مولانا. پژوهشهای ادبی, 4(16 (داستانپردازی مولوی)), 115-136. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67567Vancouver : کپی

دانشگر‌ محمد. نقش ارتباطات غیرکلامی در داستانپردازی مولانا. پژوهشهای ادبی. 1386 [cited 2021September25];4(16 (داستانپردازی مولوی)):115-136. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67567IEEE : کپی

دانشگر‌، م.، 1386. نقش ارتباطات غیرکلامی در داستانپردازی مولانا. پژوهشهای ادبی, [online] 4(16 (داستانپردازی مولوی)), pp.115-136. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67567. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی