برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثيرپذيري مولوي از قصه هاي قرآن در داستان روستايي و شهري در مثنوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه گیلان
 
چکیده: 

در اين مقاله، چگونگي تاثيرپذيري مولوي از قصه هاي قرآن در داستان روستايي و شهري در دفتر سوم مثنوي بررسي و تحليل شده و در آن ديدگاه «الگو مدار» (pattern base) مولوي در اخذ الگوها و ساختارهاي بنيادين ذهني از قصه هاي قرآن کريم و بهره گيري از اين «الگوهاي مثالي» و «سرمشقهاي عالي» براي پروراندن قصه و رمزگشايي عناصر سازنده آن و ارايه گزاره هاي اخلاقي، اجتماعي و معرفتي به عنوان ديدگاهي ويژه در پژوهشهاي مولوي شناسي مطرح شده است.
نتيجه نشان مي دهد که مولوي با ديدگاه الگومدار خود از قصه هاي قرآن به صورت سرمشقهاي عالي
(paradigms) براي پروراندن و به بار نشاندن قصه ها و تمثيلهاي خود و رسيدن به هدف اصلي خود، که تعليم وانذار مخاطبان است، عميقا بهره برده و اين تاثيرپذيري و بهره گيري عميقتر و اساسي تر از آن است که آن را به عناصر «تداعي معاني» يا «نظام تلميحي» فرو بکاهيم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بخشی، ا. (1386). تاثیرپذیری مولوی از قصه های قرآن در داستان روستایی و شهری در مثنوی. پژوهشهای ادبی, 4(16 (داستانپردازی مولوی)), 9-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67540



Vancouver : کپی

بخشی اختیار. تاثیرپذیری مولوی از قصه های قرآن در داستان روستایی و شهری در مثنوی. پژوهشهای ادبی. 1386 [cited 2021August03];4(16 (داستانپردازی مولوی)):9-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67540



IEEE : کپی

بخشی، ا.، 1386. تاثیرپذیری مولوی از قصه های قرآن در داستان روستایی و شهری در مثنوی. پژوهشهای ادبی, [online] 4(16 (داستانپردازی مولوی)), pp.9-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67540.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 152 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی