برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 28 تا صفحه 33 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي ارگونوميکي وضعيت هاي کاري کارگران مونتاژکار يک کارخانه خودروسازي به روش رولا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، ضلع شرقی دانشگاه تهران، خیابان قدس، نبش خیابان شهید شفیعی، ساختمان شماره 2، دانشکده بهداشت
 
چکیده: 

مقدمه: آسيب هاي اسکلتي- عضلاني مرتبط با کار، از جمله بزرگترين مشکلات بهداشتي شغلي در کشورهاي صنعتي و در حال توسعه است که در اثر وضعيت هاي بدني نامناسب کاري رخ مي دهند. يکي از شيوه هاي مهم ارزيابي پوسچر، روش ارزيابي سريع اندام فوقاني (رولا) است. مطالعه حاضر به منظور بررسي ارگونوميکي خطر بروز اختلالات اسکلتي- عضلاني اندام هاي فوقاني کارگران سالن مونتاژ يک کارخانه خودروسازي مهم کشور در شهر تهران در زمستان 1383 انجام گرفت.
روش کار: به منظور انجام اين مطالعه توصيفي، 196 کارگر با 37 پوسچر که داراي بيشترين تکرار وظيفه کاري در سالن مونتاژ و خط هاي تزئينات، مکانيکي و صندلي بندي بودند، به عنوان نمونه انتخاب شدند و با استفاده از روش رولا که از اعتبار و پايايي بالايي برخوردار است. مورد بررس قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج بررسي نشان داد بالاترين امتياز پوسچر نامناسب در سه خط تزئينات، مکانيکي و صندلي بندي سالن مونتاژ امتياز 7 مي باشد و امتياز کسب شده در اين سه خط از نظر آماري معنادار نمي باشد
(p=0.178) و اختلافي با يکديگر ندارند. همچنين از علل سطح اقدامات چهارم در خط تزئينات، حمل بار سنگين بين 30-10 کيلوگرم و کار در زير ماشين بود.
نتيجه گيري: با توجه به سطح اولويت اقدامات اصلاحي چهارم که در پوسچرها به دست آمده مشخص مي گردد که ايجاد تغييرات و بهبود شرايط کار از طريق مداخله هاي ارگونوميکي بايد سريعا انجام شود. انجام مطالعات بعدي و آناليز شغلي در زمينه راهکارهاي حذف پوسچرهاي نامناسب کاري توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 414 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی