برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين مجلات هسته دندانپزشکي با استفاده از ميزان توليد و استناد به آنها در مدلاين و نمايه نامه استنادي علوم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشى کتابدارى و اطلاع رسانى پزشکى، دانشکده پیراپزشکى، دانشگاه علوم پزشکى تهران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کمبود اعتبارات پولي و افزايش روزافزون هزينه اشتراک نشريه هاي ادواري و انتخاب هر گونه مجله بر پايه ملاحظات ذهني از جمله مشکلاتي است که وجود دارد. بر اين اساس هدف از مطالعه حاضر تعيين مجلات هسته دندانپزشکي با استفاده از ميزان توليد و استناد به آنها در مدلاين و نمايه نامه استنادي علوم سال 1988 مي باشد.
روش بررسي: در مطالعه حاضر که از روش پيمايشي تحليلي (
Analytical Survey) استفاده شده است مقادير کمي دو متغير توليد مقالات و استناد به مجلات از پايگاه اطلاعاتي مدلاين (Medline) و گزارش هاي استنادي مجلات Journal Citation Report: JCR) ) در نمايه نامه استنادي علوم سال 1988، گردآوري و بررسي گرديد. در شناخت مجلات هسته دندانپزشکي از قانون بردفورد استفاده شد. در اين مطالعه تجزيه و تحليل آماري با استفاده از نرم افزار SPSS انجام گرديد.
يافته ها: در راستاي نيل به اهداف مورد نظر، از 341 عنوان مجله منتخب مجلات هسته از ميان آن تعداد از مجلاتي انتخاب گرديد که مقادير کمي دو متغير آن مشخص شده بود. با انجام محاسبات لازم و تجزيه و تحليل آماري و استفاده از قانون بردفورد تعداد پنج مجله با بيشترين نسبت استناد به توليد، به عنوان مجلات هسته مشخص شد. در اين زمينه بيشترين ميزان استناد در 38 مجله منتخب، مربوط به دو عنوان از مجلات دندانپزشکي بود و بيشترين مقدار توليد به شش عنوان از مجموع مجلات مذکور تعلق داشت. نکته ديگر اينکه با محاسبه مقدار ضريب همبستگي
(r=0.67) و ضريب امگا (w=0.81) که به توزيع نرمال نزديک است و با استفاده از آزمون فرضيه، اختلاف ضريب همبستگي با صفر و محاسبه مقدار Z فرضيه H1 تاييد شد. صرف نظر از نتايج بدست آمده تبعيت 38 عنوان مجله منتخب از قانون بردفورد را مي توان مهمترين نتيجه اين مطالعه دانست.
نتيجه گيري: اولا بين دو متغير توليد مقاله و استناد به مجله رابطه معني داري وجود دارد، ثانيا مطالعه توام اين دو متغير از اهميت ويژه اي برخوردار است، ضمن اينکه در روش مورد استفاده براي تعيين مجلات هسته احتمال خطا و اشتباه بسيار کم و معمولا پراستفاده ترين مجلات انتخاب مي شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قاضی میرسعید، س. (1386). تعیین مجلات هسته دندانپزشکی با استفاده از میزان تولید و استناد به آنها در مدلاین و نمایه نامه استنادی علوم. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), 19(3 (مسلسل 64)), 95-104. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67499Vancouver : کپی

قاضی میرسعید سیدجواد. تعیین مجلات هسته دندانپزشکی با استفاده از میزان تولید و استناد به آنها در مدلاین و نمایه نامه استنادی علوم. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran). 1386 [cited 2021September22];19(3 (مسلسل 64)):95-104. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67499IEEE : کپی

قاضی میرسعید، س.، 1386. تعیین مجلات هسته دندانپزشکی با استفاده از میزان تولید و استناد به آنها در مدلاین و نمایه نامه استنادی علوم. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), [online] 19(3 (مسلسل 64)), pp.95-104. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67499. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی