برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  10 , شماره  1 ; از صفحه 13 تا صفحه 19 .
 
عنوان مقاله: 

اولويت هاي نظام سلامت بر پايه نيازسنجي و مشارکت ذي نفعان در جمهوري اسلامي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان آزادی، روبروی پارک اوستا، معاونت تحقیقات و فنآوری، طبقه پنجم
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه درخواست فزاينده اي براي اولويت بندي پژوهش ها بر اساس اهميت موضوعات مرتبط با سلامت وجود دارد. واقعيت آن است که منابع بهداشتي کشورهاي در حال توسعه به ميزان کافي پيشرفت نکرده است و علي رغم بار زياد بيماري ها در اين کشورها، نسبت به بودجه هاي اختصاص يافته براي پژوهش در حوزه سلامت که صرف مسايل و مشکلات بهداشتي اين کشورها مي شود، افزايش نيافته است. تعيين اولويت هاي نظام سلامتي پاسخي بر چالش موجود است. به منظور آن که تعيين اولويت ها فرايندي فراگير و مشارکت برانگيز باشد، درگيري و مشارکت تمام ذي نفعان مي تواند به شناسايي نيازهاي نظام سلامت کمک کند. در مقاله حاضر با بهره گيري از نيازسنجي مشارکتي، اقدام به تعيين اولويت هاي نظام سلامت شده است.
روش کار: اين مطالعه با هدف تعيين اولويت هاي نظام سلامت در 7 استان کشور از طريق نيازسنجي و با مشارکت فعال ذي نفعان و استفاده کنندگان خدمات بهداشتي، درماني طراحي و بر اساس دستورالعمل واحدي به دانشگاه هاي مجري پيشنهاد گرديد تا به عنوان راهنماي اوليه به کار گرفته شود. نيازسنجي به دو صورت کمي و کيفي انجام شد.
يافته ها: نتايج اولويت بندي مشکلات نظام سلامت بيانگر آن است که حوادث و سوانح از بالاترين فراواني برخوردار است و بعد از آن بهداشت محيط، آب و غذا قرار دارند.
نتيجه گيري: حل مشکلات سلامت جامعه، وظيفه هر نظام بهداشتي- درماني است. براي اين کار نياز است که ابتدا مشکلات شناسايي شده و سپس با توجه به محدوديت هاي منابع، اولويت هاي نظام سلامت تعيين و براي هر اولويت، عناوين پژوهشي مشخص شود. آن چه در اين فرآيند اهميت دارد، توافق تمامي ذي نفعان در مورد ليست اولويت هاست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ملک افضلی، ح.، و بحرینی، ف.، و علاالدینی، ف.، و ستاره فروزان، آ. (1386). اولویت های نظام سلامت بر پایه نیازسنجی و مشارکت ذی نفعان در جمهوری اسلامی ایران. حکیم, 10(1), 13-19. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67490Vancouver : کپی

ملک افضلی حسین، بحرینی فرح السادات، علاالدینی فرشید، ستاره فروزان آمنه. اولویت های نظام سلامت بر پایه نیازسنجی و مشارکت ذی نفعان در جمهوری اسلامی ایران. حکیم. 1386 [cited 2021July27];10(1):13-19. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67490IEEE : کپی

ملک افضلی، ح.، بحرینی، ف.، علاالدینی، ف.، ستاره فروزان، آ.، 1386. اولویت های نظام سلامت بر پایه نیازسنجی و مشارکت ذی نفعان در جمهوری اسلامی ایران. حکیم, [online] 10(1), pp.13-19. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67490. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی