برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير مواد آنتي اکسيدان بر روي استحکام برشي باند کامپوزيت با ميناي بليچ شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشى ترمیمى، دانشکده دندانپزشکى، دانشگاه شاهد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با وجود استفاده از روش هاي سريع بليچينگ دندانپزشکان ناچارند درمانهاي ترميمي را به دليل افت استحکام باند پس از استفاده از مواد اکسيد کننده به تعويق بيندازند. استفاده از مواد آنتي اکسيدان مي تواند به عنوان راه حلي براي اين مشکل مورد بررسي قرار گيرد. اين مطالعه به منظور بررسي اثر ماده آنتي اکسيدان سولفيت سديم در مقايسه با ماده شناخته شده اسکوربات سديم بر روي استحکام باند کامپوزيت با ميناي بليچ شده صورت گرفت.
روش بررسي: اين مطالعه به روش تجربي در ده گروه آزمايشي بر روي صد دندان پري مولر سالم انساني انجام شد (ده دندان در هر گروه). گروه هاي آزمايشي از نظر استفاده از ماده بليچينگ و مدت زمان نگهداري نمونه ها پس از باندينگ به دو بخش اصلي تقسيم شدند. در بخش اول از کاربامايد پراکسايد
Opalescens Quick) %35) به مدت سي دقيقه جهت بليچينگ استفاده شد و در بخش دوم از کاربامايد پراکسايد Opalescense Regular) %15) به مدت شش روز "هر روز شش ساعت" جهت بليچينگ استفاده گرديد. گروه هاي آزمايشي در هر بخش به شرح زير بود:
1: باندينگ بدون بليچينگ (کنترل)
2: بليچينگ - باندينگ
3: بليچينگ - اسکوربات سديم - باندينگ
4: بليچينگ - سولفيت سديم - باندينگ
5: بليچينگ - وقفه سه هفته اي - باندينگ
دندان ها پس از سيکل هاي حرارتي متناوب (هزار سيکل بين 5-55 درجه سانتي گراد) و يک هفته نگهداري در دماي محيط و آب مورد سنجش استحکام باند قرار گرفتند. نتايج به دست آمده از طريق آزمون هاي
Kolmogorov-Smirnov و آناليز واريانس يک سويه ((ANOVA و Scheffe با يکديگر مقايسه شدند.
يافته ها: نتايج حاصل از بررسي آماري نشان داد که استفاده از اسکوربات سديم و سولفيت سديم پس از بليچينگ با کاربامايد پراکسايد موجب بهبود استحکام باند در حد گروه شاهد مي گردد.
نتيجه گيري: استفاده از اسکوربات سديم و سولفيت سديم به عنوان آنتي اکسيدان مي تواند موجب بهبود استحکام باند با مينا در حد ميناي بليچ نشده گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی