برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني نورالژي تري ژمينال در بيماران مبتلا به مالتيپل اسکلروزيس مراجعه کننده به انجمن MS ايران در سال 83-84

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشى بیماریهاى دهان و تشخیص، دانشکده دندانپزشکى، دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى
 
چکیده: 

زمينه و هدف: برخي از بيماران مبتلا به مالتيپل اسکلروزيس (Multiple Sclerosis: MS) دچار درد نورالژي تري ژمينال (Trigeminal neuralgia: TN) نيز مي باشند که در صورت تشخيص غلط از طرف دندانپزشک ممکن است منجر به خارج ساختن دندان سالم بيمار شود. به همين جهت هدف از اين مطالعه بررسي فراواني TN در بيماران مبتلا به MS مراجعه کننده به انجمن MS ايران در سال 83-1384 مي باشد.
روش بررسي: مطالعه به صورت توصيفي - مقطعي بر روي 179 بيمار با تشخيص قطعي
MS (بر اساس روش MRI) که به صورت تصادفي ساده از ميان مراجعان به انجمن MS ايران شرکت کننده در کلاس هاي آموزشي انجمن انتخاب شده بودند انجام شد. داده ها بر اساس پرسشنامه، مصاحبه و معاينه باليني بدست آمد. بيماران در مورد سوالات مطالعه پرسش و جواب هاي آنان در پرسشنامه ثبت و مورد بررسي قرار گرفتند. داده هاي بدست آمده توسط آزمون t student و Fisher exact بررسي شدند.
يافته ها: مطالعه نشان داد
%7.8 از بيماران MS به طور قطعي و %2.8 نيز به صورت مشکوک به TN مبتلا بودند. ابتلاي %2.8 آنان به TN به صورت مشکوک گزارش شد. %76.5 کل بيماران مورد بررسي زن و %23.5 آنان نيز مرد بودند. %1.1 از کل بيماران مبتلا به TN مرد و %9.5 آنان زن بودند که تفاوت معني داري بين دو گروه وجود نداشت. سن مبتلايان به TN برابر 32.6,6.4 سال و غيرمبتلايان به TN برابر 35.6,8.2 و مدت ابتلا به بيماري MS در بيماران مبتلا به TN برابر 7.6,5.5 و در بيماران غيرمبتلا به TN برابر 7.6,5.8 بود. از نظر درماتوم مبتلا به NT، فک بالا با %36.8 بيشترين فراواني را داشته و اطراف چشم با %31.6 و فک پايين با %21.1 در رتبه هاي بعدي قرار داشتند. بروز TN در درماتوم مبتلا در %10.5 در طرف راست و در %47.4 در طرف چپ و نيز در %42.1 به صورت دوطرفه بود. همچنين در ميان مبتلايان به TN، هفت نفر معادل %36.8 داراي Trigger zone بودند.
نتيجه گيري: در مجموع
%10.6 از بيماران به TN مبتلا بوده و تفاوت معني داري بين بروز آن در بيماران مبتلا از نظر سن، جنس، اولين علامت بيماري MS و مدت زمان شروع بيماري بدست نيامد. البته بيماراني که از داروي بکلوفن استفاده مي کردند کمتر از سايرين در معرض ابتلا به TN بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسفندیاری، ف.، و رضایی، م.، و امین توکلی، م.، و ولی زاده، ط.، و امین توکلی، ن. (1386). بررسی فراوانی نورالژی تری ژمینال در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس مراجعه کننده به انجمن MS ایران در سال 83-84. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), 19(3 (مسلسل 64)), 14-18. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67467Vancouver : کپی

اسفندیاری فرهاد، رضایی مسعود، امین توکلی محمد، ولی زاده طناز، امین توکلی نیلوفر. بررسی فراوانی نورالژی تری ژمینال در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس مراجعه کننده به انجمن MS ایران در سال 83-84. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran). 1386 [cited 2021July23];19(3 (مسلسل 64)):14-18. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67467IEEE : کپی

اسفندیاری، ف.، رضایی، م.، امین توکلی، م.، ولی زاده، ط.، امین توکلی، ن.، 1386. بررسی فراوانی نورالژی تری ژمینال در بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس مراجعه کننده به انجمن MS ایران در سال 83-84. مجله دندانپزشکی (journal of islamic dental association of iran), [online] 19(3 (مسلسل 64)), pp.14-18. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67467. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 39 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی