برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  10 , شماره  2 ; از صفحه 65 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

برآورد نسبت خطر با استفاده از روش رگرسيون پواسون تغيير يافته در مطالعات کوهورت با پيامد دو حالتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده بهداشت، گروه اپیدمیولوژی و آمار
 
چکیده: 

 مقدمه: نسبت خطر معمولا يکي از پارامترهاي مورد علاقه محققان در مطالعات پزشکي و اپيدميولوژيک است. استفاده از مدل رگرسيون پواسون يکي از راه هاي برآورد مستقيم نسبت خطر است. استفاده از اين مدل براي تجزيه و تحليل داده هاي با پيامد دو حالتي سبب مي شود واريانس نسبت خطر پيش برآورد شود. به عبارتي حدود اطمينان هاي محاسبه شده محافظه کارانه خواهد بود. در مقاله حاضر براي رفع اين مشکل، روشي به نام رگرسيون پواسون تغيير يافته شرح داده شده است.
روش کار: براي شرح روش رگرسيون پواسون تغيير يافته از يک جدول توافقي
2×2 استفاده شد و محاسبات ساده برآورد واريانس انجام شده است. همچنين با ذکر يک مثال واقعي که بر اساس قسمتي از داده هاي مطالعه عوامل پيشگويي کننده بيماري عروق کرونر است، دو روش رگرسيون پواسون معمول و تغيير يافته به داده برازش شده و نتايج با يکديگر مقايسه شده اند.
يافته ها: پس از برازش رگرسيون پواسون معمول و تغيير يافته، نسبت خطر براي متغير سابقه چربي بالا،
1.68 برآورد گرديد. فواصل اطمينان 95% براي نسبت خطر بر اساس اين دو مدل به ترتيب 2.82-1.005 و 2.68-1.05 به دست آمد. فاصله اطمينان محاسبه شده بر اساس رگرسيون پواسون تغيير يافته 10% کوتاه تر بود.
نتيجه گيري: استفاده از رگرسيون پواسون تغيير يافته در مقايسه با رگرسيون پواسون معمولي در مطالعات کوهورت با پيامد دو حالتي، واريانس نسبت خطر را کمتر خواهد کرد و دقت برآورد را بالا خواهد برد. اين روش ممکن است در مورد متغيرهايي که در مرز معناداري آماري قرار دارند، نتايج متفاوتي با پواسون معمولي داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسن زاده، ج.، و اشراقیان، م.، و کاظم، م.، و فتوحی، ا.، و سالاری فر، م. (1386). برآورد نسبت خطر با استفاده از روش رگرسیون پواسون تغییر یافته در مطالعات کوهورت با پیامد دو حالتی. حکیم, 10(2), 65-69. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67440Vancouver : کپی

حسن زاده جعفر، اشراقیان محمدرضا، کاظم محمد، فتوحی اکبر، سالاری فر مجتبی. برآورد نسبت خطر با استفاده از روش رگرسیون پواسون تغییر یافته در مطالعات کوهورت با پیامد دو حالتی. حکیم. 1386 [cited 2021September27];10(2):65-69. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67440IEEE : کپی

حسن زاده، ج.، اشراقیان، م.، کاظم، م.، فتوحی، ا.، سالاری فر، م.، 1386. برآورد نسبت خطر با استفاده از روش رگرسیون پواسون تغییر یافته در مطالعات کوهورت با پیامد دو حالتی. حکیم, [online] 10(2), pp.65-69. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67440. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 303 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی