برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  10 , شماره  1 ; از صفحه 43 تا صفحه 49 .
 
عنوان مقاله: 

پايش محيطي ويروس پوليو در فاضلاب هاي شهر تهران و شناسايي ويروس هاي جدا شده در کشت سلولي با روش ميکرونوتراليزاسيون و افتراق بين تيپي توسط روش هاي اليزا و پروب هيبريديزاسيون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* جهرم، دانشگاه آزاد اسلامی، گروه میکروبیولوژی
 
چکیده: 

مقدمه: در بعضي از کشورهاي دنيا با وجود عدم جداسازي ويروس پوليوي وحشي از نمونه هاي باليني، گردش خفته ويروس در نمونه هاي فاضلاب گزارش شده است. به همين دليل سازمان جهاني بهداشت جهت تاييد نهايي ريشه کني ويروس فلج اطفال، پايش محيطي نمونه هاي فاضلاب و آب هاي سطحي را پيشنهاد نموده است. در اين پژوهش با توجه به چرخش ويروس پوليوي وحشي در دو کشور افغانستان و پاکستان و همچنين احتمال ورود اين ويروس به ايران، جهت اطمينان از ريشه کني ويروس پوليوي وحشي، پايش محيطي در شهر تهران انجام شده است.
روش کار: در اين پژوهش 63 نمونه از 6 سيستم تصفيه فاضلاب اصلي شهر تهران با روش
Grab sample در مدت يک سال تهيه شد و با روش هاي مستقيم و دو روش تغليظ رسوبي و دو فاز، ويروس پوليو در رده هاي سلولي حساس شناسايي گرديد. سپس ويروس هاي پوليوي جدا شده با روش ميکرونوتراليزاسيون تعيين تيپ و با روش هاي الايزا و پروب هيبريديزاسيون افتراق داخل تيپي انجام شد.
يافته ها: از مجموع کل نمونه ها، تنها از 14 مورد (
22.22%) ويروس پوليو جداسازي گرديد که خوشبختانه هيچ کدام ويروس وحشي نبودند. از اين تعداد 6 (9.52%)، 13 (20.63%) و 14 (22.22%) ويروس پوليو به ترتيب با روش مستقيم، تغليظ رسوبي و دو فاز جداسازي شد. بيشترين فراواني ويروس هاي جدا شده مربوط به پوليوي تيپ يک و دو (هر کدام با فراواني 14.28%) و پوليوي تيپ سه (با فراواني 71.43%) بود.
نتيجه گيري: نتايج نشان دهنده سطح مناسب پوشش ايمن سازي در ايران و همچنين مويد پايش مناسب انجام شده در سال هاي اخير در کشور است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کارگر، م.، و طباطبایی، ح.، و ساریجلو، م.، و قدسی، م.، و ناطق، ر.، و صادقی پور، س. (1386). پایش محیطی ویروس پولیو در فاضلاب های شهر تهران و شناسایی ویروس های جدا شده در کشت سلولی با روش میکرونوترالیزاسیون و افتراق بین تیپی توسط روش های الیزا و پروب هیبریدیزاسیون. حکیم, 10(1), 43-49. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67435Vancouver : کپی

کارگر محمد، طباطبایی حمیده، ساریجلو محبوبه، قدسی مریم، ناطق رخشنده، صادقی پور سارا. پایش محیطی ویروس پولیو در فاضلاب های شهر تهران و شناسایی ویروس های جدا شده در کشت سلولی با روش میکرونوترالیزاسیون و افتراق بین تیپی توسط روش های الیزا و پروب هیبریدیزاسیون. حکیم. 1386 [cited 2021August01];10(1):43-49. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67435IEEE : کپی

کارگر، م.، طباطبایی، ح.، ساریجلو، م.، قدسی، م.، ناطق، ر.، صادقی پور، س.، 1386. پایش محیطی ویروس پولیو در فاضلاب های شهر تهران و شناسایی ویروس های جدا شده در کشت سلولی با روش میکرونوترالیزاسیون و افتراق بین تیپی توسط روش های الیزا و پروب هیبریدیزاسیون. حکیم, [online] 10(1), pp.43-49. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67435. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 97 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی