برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آموزه هاي فقهي در گلستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فقه و مبانی حقوق اسلامی، دانشگاه قم
 
چکیده: 

سعدي داراي شخصيت علمي جامع الاطرافي است كه يك وجه از اين جامعيت، آگاهي تخصصي وي از جزييات احكام فقهي است. گواه ما بر اين واقعيت، حكايت هايي است كه داراي پيام ها و آموزه هاي فقهي هستند و در ميان حكايت هاي متنوع گلستان به رشته نظم و نثر در آمده اند.
سعدي در تنظيم محتواي اين حكايت ها همانند عالم آشناي با احكام فقهي ظاهر مي شود. وجه تمايز سعدي با فقيهان رسمي و حرفه اي آن است كه وي توانسته با بهره گيري از هنر ادبي خويش موضوعات فقهي محض را در قالب نظم و نثري شيرين و جذاب، به مخاطبان عرضه كند.
امر به معروف و نهي از منكر، سرقت، نذر، ‌وقف و صله رحم، موضوعاتي هستند كه بررسي آن ها در چارچوب حكايت هاي گلستان هدف اين مقاله را تشكيل مي دهد.
سعدي رسالت مخاطره آميز امر به معروف و نهي از منكر در برابر پادشاهان را از زبان وزيران، پندهاي شفقت برانگيز خود، دعاي درويشان و طنزهاي پارسايان و گاه با معرفي حاكمان دادگر محقق ساخته و درباره سرقت و حد شرعي آن و نيز سرقت اموال وفقي، هم چنين درباره شرايط نذر صحيح، وفاي به نذر و نيز درباره صله رحم و قطع آن،‌ با نظم و نثري شيرين و كوتاه سخن گفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علوی، س. (1385). آموزه های فقهی در گلستان. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, 25(3 (پیاپی 48) (ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی)), 147-155. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67408Vancouver : کپی

علوی سیدیوسف. آموزه های فقهی در گلستان. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز. 1385 [cited 2021July26];25(3 (پیاپی 48) (ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی)):147-155. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67408IEEE : کپی

علوی، س.، 1385. آموزه های فقهی در گلستان. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, [online] 25(3 (پیاپی 48) (ویژه نامه زبان و ادبیات فارسی)), pp.147-155. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67408. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 56 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی