برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ويژگي هاي شعر عاشورايي از آغاز قرن چهارم تا پايان قرن نهم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شهادت امام حسين(ع) و ماجراي عاشورا حادثه اي است كه امروز به عنوان يك فرهنگ به آن نگريسته مي شود و تاثير شگفت اين حادثه در طول تاريخ در قالب آثار متعدد هنري، از جمله شعر بازتاب داشته است.
شعر عاشورا همزاد شعر فارسي است اما تا قبل از صفويه حجم و گستردگي ندارد، گرچه حضور آن در قرن هاي چهارم تا نهم هجري اثبات شده است و اين مقاله ويژگي هاي اين عصر را برمي شمارد.
از ويژگي هاي شعر عاشورايي در اين دوره استفاده از عناصر ماجراي عاشورا به صورت تلويح و تلميح است. كاربرد لحن حماسي و كلام فخيم، پرهيز از ضجه و زنجموره، پاسخ به شبهات اعتقادي در باب عاشورا، از قبيل صحت لعنت بر قاتلان امام حسين از ديگر ويژگي هاي آن است. نگاه عاشقانه و عرفاني به واقعه كربلا نيز از ديگر برجستگي هاي آن است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسنلی، ک.، و کافی، غ. (1386). ویژگی های شعر عاشورایی از آغاز قرن چهارم تا پایان قرن نهم. علوم انسانی الزهرا, 16-17(61-62 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), 31-69. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67384Vancouver : کپی

حسنلی کاووس، کافی غلامرضا. ویژگی های شعر عاشورایی از آغاز قرن چهارم تا پایان قرن نهم. علوم انسانی الزهرا. 1386 [cited 2021September24];16-17(61-62 (ویژه نامه ادبیات فارسی)):31-69. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67384IEEE : کپی

حسنلی، ک.، کافی، غ.، 1386. ویژگی های شعر عاشورایی از آغاز قرن چهارم تا پایان قرن نهم. علوم انسانی الزهرا, [online] 16-17(61-62 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), pp.31-69. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67384. 

 
بازدید یکساله 126 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی