برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

حاكميت و رهبري در شعر و انديشه بهار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

دگرگوني در نگرش روشنفكران، نسبت به منشا، ماهيت و كاركرد حاكميت، از نيمه دوم قرن سيزده باعث شد قشر روشنفكر، در مورد حاكميت مطلوب و تغيير اصلاح حاكيت موجود اظهار نظر كند.
محمدتقي بهار در آغاز جواني با گرايش به انديشه هاي نو، حاكميت مشروطه را به عنوان حاكميت مطلوب برگزيد. او با جانبداري انتقاد آميز، ديدگاه خود را در مورد اين شيوه حاكميت در اشعار زيادي مطرح كرده است. با ناكامي مشروطه به اقتدارگرايي در رفتار و انديشه سياسي گرايش پيدا كرد. نتيجه چنين انديشه اي اتخاذ موضع جانبدارانه در مقابل برخي جنبش هاي ايالتي - ملي و جانبداري مقطعي از كودتاي 1299 ش و جمهوري رضاخان بود كه بعد از مدتي از هر دو نااميد شد. او با انتقادهاي تند و تحليل ماهيت چنين حركت هايي، به مخالفان رضا شاه و سيد ضيا پيوست.
او حتي بعد از تثبيت حكومت رضا شاه، اميدوار بود مردي مقتدر اما دموكرات منش جامعه ايران را بسامان كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسن زاده، ر. (1386). حاکمیت و رهبری در شعر و اندیشه بهار. علوم انسانی الزهرا, 16-17(61-62 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), 1-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67381Vancouver : کپی

حسن زاده رسول. حاکمیت و رهبری در شعر و اندیشه بهار. علوم انسانی الزهرا. 1386 [cited 2021July30];16-17(61-62 (ویژه نامه ادبیات فارسی)):1-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67381IEEE : کپی

حسن زاده، ر.، 1386. حاکمیت و رهبری در شعر و اندیشه بهار. علوم انسانی الزهرا, [online] 16-17(61-62 (ویژه نامه ادبیات فارسی)), pp.1-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67381. 

 
بازدید یکساله 81 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی