برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جنبش شعر نو در الجزاير و تحولات آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه یزد
 
چکیده: 

در اواخر قرن نوزدهم، به دنبال ارتباط عميق و گسترده بين ادبيات عرب و ادبيات غرب و آشنايي ادباي عرب با مكاتب و فنون ادبي غرب، نهضتي ادبي در شرق عربي به وقوع پيوست. به فاصله اندكي پس از نهضت مشرق عربي، جرقه هاي اين نهضت به غرب عربي سرايت كرد و كشورهاي مغرب عربي، به ويژه الجزاير، شاهد چنين نهضت ادبي بودند. به دنبال اين نهضت مراكز علمي و فرهنگي متعددي در الجزاير تاسيس شد و فعاليتهايي در زمينه شعر و ادب و نقد صورت گرفت.
در پرتو نهضت ادبي، تحول قابل ملاحظه اي در شعر پديد آمد. اين شعر ابتدا تحت تاثير مدرسه احياي قديم در شرق عربي، گرايش سنتي داشت و سپس تحت تاثير ادبيات مهجر و مدرسه آپولو، شعر رمانتيك به ظهور رسيد. پس از آن، برخي كه خواهان رهايي شعر از قيود وزن و قافيه بودند، شعر نو را به وجود آوردند. اين شعر در طي بيست سال فراز و نشيبهايي را پشت سر گذاشت تا به شكل يك قالب شعري جديد درآمد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قادری، ف. (1386). جنبش شعر نو در الجزایر و تحولات آن. مجله تخصصی زبان و ادبیات دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد (دانشکده ادبیات و علوم انسانی(مشهد)), 40(2 (پی در پی 157)), 213-223. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67348Vancouver : کپی

قادری فاطمه. جنبش شعر نو در الجزایر و تحولات آن. مجله تخصصی زبان و ادبیات دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد (دانشکده ادبیات و علوم انسانی(مشهد)). 1386 [cited 2021August02];40(2 (پی در پی 157)):213-223. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67348IEEE : کپی

قادری، ف.، 1386. جنبش شعر نو در الجزایر و تحولات آن. مجله تخصصی زبان و ادبیات دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد (دانشکده ادبیات و علوم انسانی(مشهد)), [online] 40(2 (پی در پی 157)), pp.213-223. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67348. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی