برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  13 , شماره  3 ; از صفحه 115 تا صفحه 124 .
 
عنوان مقاله: 

برخي شواهد ديرين گياه شناسي در ارتباط با محيط زيست، استفاده از گياهان، کشاورزي و ارتباطات درون منطقه اي در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پنسیلوانیا
 
چکیده: 

اگر به روند تکاملي جوامع انساني نظري بيفکنيم در خواهيم يافت که گياهان نقش تعيين کننده اي در زندگي انسان ايفا کرده اند. شواهد مطالعات انجام شده حکايت از آن دارد که انسان براي جستجوي غذا (گياهان خودرو) اغلب مواقع استقرارگاه هاي خود را از نقطه اي به نقطه ديگر تغيير مي داده است. انسان چه در دوره شکارگري و چه پس از اهلي کردن حيوانات و چه زماني که وارد دوره کشاورزي شد، همواره براي زندگي روزمره خود نياز به محيطي سرسبز داشته است.
مقاله حاضر سعي دارد تا تاريخ گزاري محيط گياهي بر اساس بقاياي گياهي به دست آمده از محوطه هاي مختلف باستاني ايران را بررسي کند. براي تعيين ارتباط ميان هستي انسان و گياهان، در ايران يا هر جاي ديگر، باستان شناسان از روش هاي مختلفي نظير تجزيه گرده هاي گياهي، دانه هاي سوخته گياهان و ذغال چوب و پس ماده هاي ارگانيک تا قوم باستان شناسي استفاده مي کنند. اين مقاله با تاکيد بر روش ديرين گياه شناسي تلاش دارد تا ارتباطات فرهنگي و درون منطقه اي را بر اساس مطالعه بر روي دانه ها و بقاياي گياهي نشان دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

میلر، ن. (1385). برخی شواهد دیرین گیاه شناسی در ارتباط با محیط زیست, استفاده از گیاهان, کشاورزی و ارتباطات درون منطقه ای در ایران. مجله علوم انسانی, 13(3), 115-124. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67244Vancouver : کپی

میلر نیومی.اف.. برخی شواهد دیرین گیاه شناسی در ارتباط با محیط زیست, استفاده از گیاهان, کشاورزی و ارتباطات درون منطقه ای در ایران. مجله علوم انسانی. 1385 [cited 2021September25];13(3):115-124. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67244IEEE : کپی

میلر، ن.، 1385. برخی شواهد دیرین گیاه شناسی در ارتباط با محیط زیست, استفاده از گیاهان, کشاورزی و ارتباطات درون منطقه ای در ایران. مجله علوم انسانی, [online] 13(3), pp.115-124. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67244. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 237 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی