برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 109 تا صفحه 123 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير عدم اطمينان قيمت نفت بر بخشهاي صنعت، خدمات و ساختمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بر اساس نظريه هاي تجارت بين الملل، كشورهاي در حال توسعه به دليل برخورداري از مزيتهاي نسبي و فراواني نهاده ها و منابع اوليه توليد، از تخصصهاي اوليه اقتصادي برخوردار هستند. در اين رابطه اقتصاددانان توسعه، تخصص گرايي بين المللي را به دليل وابستگي شديد اقتصاد به كالاهاي صادراتي، مورد انتقاد قرار مي دهند. اين را مي توان شامل كشورهايي دانست كه وابستگي شديد به صادرات نفت دارند و اقتصاد تك محصولي به حساب مي آيند.
اينان معتقدند كه تخصص گرايي بين المللي در كالا براي يك كشور منجر به وابستگي شديد اقتصاد آن كشور به درآمدهاي صادراتي آن كالا مي شود و به دليل غير قابل پيش بيني بودن قيمت كالاهاي صادراتي (قيمت نفت)، نوسانات شديد آن منجر به نوسان و بي ثباتي درآمدهاي صادراتي مي گردد و اين امر، اثر منفي بر بخشهاي اقتصادي خواهد گذاشت. به همين منظور در اين مقاله رابطه عدم اطمينان قيمت نفت و بخشهاي صنعت، خدمات و ساختمان بررسي مي شود، زيرا با درك صحيح و شناخت درست ماهيت و علت نااطميناني مي توان درصدد كاهش اثر آن برآمد.
لذا در اين مقاله، بر اساس روش
GARCH، عدم اطمينان قيمت نفت را اندازه گيري و اثر آن را با استفاده از معادلات همزمان بر ارزش افزوده بخشهاي صنعت، خدمات و ساختمان بررسي مي كنيم. نتايج حاكي از آن است كه اثر عدم اطمينان قيمت بر بخشهاي خدمات و ساختمان منفي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عباسیان، ع.، و مرادپوراولادی، م.، و عباسیون، و. (1386). تاثیر عدم اطمینان قیمت نفت بر بخشهای صنعت, خدمات و ساختمان. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), 7(2), 109-123. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67204Vancouver : کپی

عباسیان عزت اله، مرادپوراولادی مهدی، عباسیون وحید. تاثیر عدم اطمینان قیمت نفت بر بخشهای صنعت, خدمات و ساختمان. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی). 1386 [cited 2021July30];7(2):109-123. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67204IEEE : کپی

عباسیان، ع.، مرادپوراولادی، م.، عباسیون، و.، 1386. تاثیر عدم اطمینان قیمت نفت بر بخشهای صنعت, خدمات و ساختمان. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), [online] 7(2), pp.109-123. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67204. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 185 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی