برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  7 , شماره  2 ; از صفحه 31 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل رقابت با استفاده از الگوي تكاملي نلسون- وينتر و كاربرد آن در واحدهاي متانول ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

رقابت مفهومي است كه در فرايند تحولات اقتصادي، اجتماعي و فناوري مفهومي چندوجهي و چندبعدي به خود گرفته و از اين رو يك مفهوم متحول مي باشد. و به همين جهت است كه از زواياي مختلف مورد توجه قرار گرفته و اين امر نگرشهاي مختلف با پايه هاي اطلاعاتي متفاوت را شكل داده كه يكي از اين نگرشها، دستگاه نظري نهادگرايي جديد است كه در تبيين رقابت، به پايه اطلاعاتي نهاد توجه داشته و در اين چارچوب نهادهاي فناوري، اطلاعات و آثار خارجي را مهم ارزيابي نموده است.
از سوي ديگر، الگوهاي متفاوتي وجود دارند كه به تبيين رفتار بنگاه در فرايند رقابت پرداخته اند كه در اين بين، الگوي تكاملي نلسون- وينتر در دو دهه اخير، با تكيه بر نگرش رفتار عاملين اقتصادي در فضاي بازار رقابت، مورد توجه بسياري قرار گرفته است. رويكرد متفاوت اين الگو در مقايسه با الگوهاي مرسوم نئوكلاسيكي و برجسته نمودن مفاهيمي كه مهمترين مشكلات بنگاه ها در كشورهاي در حال توسعه بوده، از نكات قابل توجه اين الگو است. اما‌ آنچه در اين مقاله مورد توجه قرار گرفته، شباهتهاي بين مفاهيم مفروض در اين مدل با پايه هاي اطلاعاتي دستگاه نظري نهادگرايي جديد به ويژه در موضوع رقابت مي باشد.
اين مقاله تلاش مي كند تا با ميان مباني نظري رقابت در دستگاه نظري نهادگرايي جديد و نيز الگوي تكاملي نلسون- وينتر نشان دهد كه پايه هاي اطلاعاتي مرتبط با رويه، نوآوري، يادگيري و نااطميناني در هر دوي آنها، مفاهيم يكساني دارد. ضمن آنكه با كاربرد آن در واحدهاي متانول ايران، ابعاد بهتري از اين الگو نمايان مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ستاری فر، م.، و نایب، س. (1386). تحلیل رقابت با استفاده از الگوی تکاملی نلسون- وینتر و کاربرد آن در واحدهای متانول ایران. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), 7(2), 31-54. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67194Vancouver : کپی

ستاری فر محمد، نایب سعید. تحلیل رقابت با استفاده از الگوی تکاملی نلسون- وینتر و کاربرد آن در واحدهای متانول ایران. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی). 1386 [cited 2021September29];7(2):31-54. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67194IEEE : کپی

ستاری فر، م.، نایب، س.، 1386. تحلیل رقابت با استفاده از الگوی تکاملی نلسون- وینتر و کاربرد آن در واحدهای متانول ایران. پژوهش های رشد و توسعه پایدار (پژوهشهای اقتصادی), [online] 7(2), pp.31-54. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67194. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی