برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير مهاجرت تركان در تغيير و تحول زبان مردم آذربايجان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه تاریخ، دانشگاه ارومیه
 
چکیده: 

تقريبا از هشتاد سال پيش به اين سو به ويژه پس از نگارش رساله «آذري يا زبان باستان آذربايجان» توسط احمد كسروي پژوهش ها و مباحث به نسبت زيادي در داخل و خارج از ايران در مورد تيره و تبار و مسايل فرهنگي آذربايجان صورت گرفته است. بيشتر اين تحقيقات حول محور زبان ديرين مردم آذربايجان و نيز رواج زبان تركي در اين خطه از ايران چرخيده است. تفاوت و گوناگوني و حتي تضاد شديد در اكثر اين تحقيقات، امري است شايان توجه و قابل بررسي، هرچند لطف كار در حوزه علوم انساني به ويژه تاريخ بر همين تنوع و نايكساني هاست.
در اين مقاله تلاش مي شود مساله زبان مردم آذربايجان به عنوان يك مقوله تاريخي مورد بررسي و تحليل قرار گيرد. بسياري از تحقيقات صورت گرفته در اين زمينه در قالب دو نظريه كلي قابل طرح و نقد اند. در مقابل عده اي كه وجود زباني با ريشه هاي آريايي و ايراني در آذربايجان را انكار مي كنند، دسته اي ديگر حساسيت و بيزاري فوق العاده اي نسبت به زبان هاي غير آريايي و غير ايراني از خود نشان مي دهند. بنابراين در متن مقاله به لحاظ ضرورت اين دو جريان مورد بررسي و مداقه قرار گرفته است كه با ناديده گرفتن واقعيات تاريخي بحث ها و اختلاف نظرها را سبب گرديده اند.
وجود اسناد، مدارك و آگاهي ها به ويژه در منابع دوره اسلامي تاريخ ايران درباره زباني با ريشه هاي آريايي، (تاتي، آذري، پهلوي) نظريه نخست را با ابهامات و پرسش هاي جدي درخور تحقيق مواجه مي گرداند. براي نظريه دوم نيز نمي توان توجيه علمي منطقي يافت. بر اين اساس، بررسي زبان مردم آذربايجان به دور از هرگونه پيش داوري و به استناد واقعيات و شواهد و مدارك تاريخي مي توان پيش درآمد نويني در راستاي مطالعات بيشتر و جديدتر در مبحث پيچيده زبان مردم آذربايجان باشد.
نتايج كلي اين بررسي را مي توان دردو نكته اساسي به طور خلاصه بيان نمود: نخست اينكه به گواهي منابع تاريخي و جغرافيايي و ... وجود زباني با ريشه هاي آريايي در تاريخ باستان آذربايجان قطعي مي نمايد و ديگر آن كه استقرار زبان تركي در آذربايجان به عنوان يك جريان فرهنگي و تاريخي در تاريخ زبان و فرهنگ اين خطه نامدار از ايران واقعيت داشته و تحميلي نبوده است، زيرا پديده اشاعه و رواج يك زبان در سرزميني به قيمت از بين رفتن و يا تحليل زبان پيشين در زبان جديد در تاريخ ملت ها بارها اتفاق افتاده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

طالعی قره قشلاقی، ع. (1386). تاثیر مهاجرت ترکان در تغییر و تحول زبان مردم آذربایجان. علوم انسانی الزهرا, 17(65 (ویژه نامه تاریخ)), 93-123. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67175Vancouver : کپی

طالعی قره قشلاقی عزیز. تاثیر مهاجرت ترکان در تغییر و تحول زبان مردم آذربایجان. علوم انسانی الزهرا. 1386 [cited 2021September20];17(65 (ویژه نامه تاریخ)):93-123. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67175IEEE : کپی

طالعی قره قشلاقی، ع.، 1386. تاثیر مهاجرت ترکان در تغییر و تحول زبان مردم آذربایجان. علوم انسانی الزهرا, [online] 17(65 (ویژه نامه تاریخ)), pp.93-123. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67175. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 314 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی