برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزشگذاري اقتصادي - تفرجگاهي پارک جنگلي طالقاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات
 
چکیده: 

پارک جنگلي طالقاني با مساحتي در حدود 29 هکتار با سيماي شبه جنگلي و توپوگرافي تپه ماهوري در شمال اراضي عباس آباد و منطقه 3 از مناطق 22 گانه شهرداري تهران قرار دارد. اين پارک از شمال به بلوار حقاني، از غرب به اتوبان مدرس، از شرق به خيابان شرقي پارک و ايستگاه متروي ميرداماد و از جنوب به بزرگراه همت محدود مي گردد. حداکثر طول و عرض آن به ترتيب 990 و 270 متر مي باشد.
در اين تحقيق جهت ارزشگذاري اقتصادي- تفرجگاهي پارک جنگلي طالقاني از روش کلاوسون استفاده شده است اساس اين روش بر روي تخمين رابطه بين تعداد افراد مراجعه کننده به پارک و بعد مسافت اماکن مسکوني اين افراد از پارک و ميانگين هزينه دسترسي مي باشد.
بر اين اساس با قرار دادن پارک جنگلي طالقاني به عنوان مرکز، 6 دايره متحدالمرکز با فواصل ثابت 3300 متر رسم گرديد و با استفاده از نقشه و آمارهاي موجود، مساحت و جمعيت ساکن در هر منطقه محاسبه شد. در مرحله بعد، ساير داده هاي اقتصادي- اجتماعي به دست آمده از پرسشنامه هاي تکميل شده توسط بازديدکنندگان مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و با توجه به داده هاي موجود، نمودار رابطه بين هزينه دسترسي و شمار مراجعه کنندگان به تفرجگاه رسم گرديد. سپس با در نظر گرفتن وروديه هاي متفاوت و اضافه نمودن آن به سر جمع هزينه هاي دسترسي از نواحي 6 گانه، نسبت جديد مراجعه کنندگان به پارک محاسبه گرديد و با استفاده از متغيرهاي مزبور منحني تقاضاي پارک جنگلي طالقاني ترسيم شد. در نهايت، ارزش تفرجي روزانه پارک جنگلي طالقاني از طريق محاسبه سطح زير منحني تقاضا 500/400/42 ميليون تومان محاسبه شد. همچنين بيشترين تعداد بازديدکنندگان از پارک جنگلي طالقاني در محدوده سني 25-20 سال قرار دارند و اکثريت آنان داراي مدرک تحصيلي ديپلم و بالاتر مي باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پیشکار، ک.، و اسماعیلی ساری، ع. (1386). ارزشگذاری اقتصادی - تفرجگاهی پارک جنگلی طالقانی. علوم و تکنولوژی محیط زیست, 9(3 (مسلسل 34)), 83-92. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67126Vancouver : کپی

پیشکار کتایون، اسماعیلی ساری عباس. ارزشگذاری اقتصادی - تفرجگاهی پارک جنگلی طالقانی. علوم و تکنولوژی محیط زیست. 1386 [cited 2021July31];9(3 (مسلسل 34)):83-92. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67126IEEE : کپی

پیشکار، ک.، اسماعیلی ساری، ع.، 1386. ارزشگذاری اقتصادی - تفرجگاهی پارک جنگلی طالقانی. علوم و تکنولوژی محیط زیست, [online] 9(3 (مسلسل 34)), pp.83-92. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67126. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 223 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی