برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري فلزات سنگين سرب، نيکل و جيوه در آب و رسوب در خليج فارس منطقه عملياتي عسلويه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران شمال، دانشکده علوم و فنون دریایی
 
چکیده: 

آب هاي منطقه عسلويه در خليج فارس به دليل موقعيت استثنايي خود که محل احداث تعداد بسيار زيادي پالايشگاه گاز و کارخانه پتروشيمي است، به طور مستقيم و غير مستقيم در معرض ورود آلاينده هاي مختلف آلي و معدني قرار دارد. با توجه به موقعيت منطقه و به علت تحقيقات محدودي که در منطقه عسلويه صورت گرفته است، مطالعه حاضر بر روي رسوب ها و آب هاي اين منطقه براي اندازه گيري ميزان فلزات سنگين سرب، نيکل و جيوه انجام شده است تا بتوان از نتايج آن براي مقايسه غلظت اين فلزات در سال هاي آينده که تعداد زيادتري از پالايشگاه هاي گاز و کارخانه هاي پتروشيمي مشغول به کار و فعاليت مي شوند استفاده کرد.
روش اندازه گيري بر اساس استانداردهاي رايج و به وسيله دستگاه جذب اتمي اندازه گيري شده است. نتايج به دست آمده در حال حاضر در مقايسه با برخي نقاط ديگر در خليج فارس و ميانگين عناصر در رسوب هاي جهاني بيان کننده غلظت کم فلزات سنگين در آب و رسوب هاي منطقه است. ميزان حداقل و حداکثر غلظت فلزات اندازه گيري شده بر حسب ppm به شرح زير است.
Ni در آب 0.23-0.17، در رسوب 27.2-19.9، Pb در آب 0.14-0.13، در رسوب 29.5-20.2، Hg در آب کمتر از 0.0001 در رسوب 0.025-0.02.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

ربانی، م.، و جعفرآبادی آشتیانی، ا.، و مهردادشریف، ا. (1386). اندازه گیری فلزات سنگین سرب, نیکل و جیوه در آب و رسوب در خلیج فارس منطقه عملیاتی عسلویه. علوم و تکنولوژی محیط زیست, 9(3 (مسلسل 34)), 23-31. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67120Vancouver : کپی

ربانی محمد، جعفرآبادی آشتیانی اسداله، مهردادشریف امیرعبداله. اندازه گیری فلزات سنگین سرب, نیکل و جیوه در آب و رسوب در خلیج فارس منطقه عملیاتی عسلویه. علوم و تکنولوژی محیط زیست. 1386 [cited 2021October23];9(3 (مسلسل 34)):23-31. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67120IEEE : کپی

ربانی، م.، جعفرآبادی آشتیانی، ا.، مهردادشریف، ا.، 1386. اندازه گیری فلزات سنگین سرب, نیکل و جیوه در آب و رسوب در خلیج فارس منطقه عملیاتی عسلویه. علوم و تکنولوژی محیط زیست, [online] 9(3 (مسلسل 34)), pp.23-31. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67120. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 598 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی