برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي کيفيت آب، مطالعه موردي در مخازن چاه نيمه زابل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات اهواز
 
چکیده: 

مخازن چاه نيمه زابل سه گودال طبيعي بزرگ در جنوب دشت سيستان واقع در جنوب شرقي ايران مساحتي بالغ بر 50 ميليون متر مربع را به خود اختصاص داده اند. از آب ذخيره شده در اين گودال ها جهت آبياري اراضي دشت سيستان و تامين آب آشاميدني شهرهاي زابل و زاهدان استفاده مي شود.
علي رغم بديهي بودن اهميت درياچه هاي چاه نيمه تاکنون به جز بررسي منشا رسوبات چاه نيمه ها و مطالعه ليمنولوژيک مخازن، مطالعه مشخصي به ويژه در مورد کيفيت آب چاه نيمه هاي اول، دوم و سوم صورت نگرفته است.
بدين جهت به منظور بررسي کيفيت آب درياچه هاي چاه نيمه، برخي از خصوصيات فيزيکي و شيميايي، از پاييز سال 1383 تا نيمه تابستان سال 1384 در 9 ايستگاه منتخب مورد بررسي قرار گرفت و نمونه برداري به صورت فصلي انجام يافت. نتايج نشان داد که ميانگين مقدار BOD5, COD، نيترات و نيتريت در کليه ايستگاه ها و در فصول مختلف سال بسيار ناچيز است. مقدار فسفات به جز در ايستگاه سوم در ساير ايستگاه ها از حد استاندارد پايين تر مي باشد ميزان اکسيژن محلول در تمام فصول سال براي آبزيان مناسب است. اما ميانگين مقدار کل جامدات محلول و معلق، سختي کل، کدورت و همچنين هدايت الکتريکي در هر سه مخزن چاه نيمه بالا است که ناشي از شرايط جوي و درجه حرارت بالاي منطقه، طوفان هاي شن، و جنس خاک بستر درياچه ها مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 576 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی