برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  14 , شماره  4 ; از صفحه 101 تا صفحه 116 .
 
عنوان مقاله: 

ابونواس و نظريه كفر درباره ايشان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید چمران اهواز
 
چکیده: 

عصر عباسي اول عصر گرايشهاي مختلف سياسي و اجتماعي و ديني بود و طبيعتا شعراي اين دوره داراي گرايشهاي متضاد خواهند بود از جمله شاعر نوگراي اين دوره ابونواس كه در كتابهاي تاريخي از طرفي او را متهم به كفر و از طرفي ديگر او را در زمره علماي علم كلام مي دانند و هنگامي كه اشعار او را بررسي مي كنيم. ابياتي را مشاهده كنيم كه نشانگر ايمان و اعتقاد او به خداوند و اصول دين و مذهب مي باشد از جمله اشعار او در باب فريضه حج و نيز اشعارش درباره توبه و آمرزش گناهان.
حال سوال اينجاست كسي كه كافر است چگونه خواهان بخشش گناهان و پذيرش توبه از طرف خداوند است و سخن از خداوند در اشعارش جايي نخواهد داشت و نيز نويسنده كتاب تاسيس الشيعه او را در زمره كساني قرار داده كه نسبت به اهل بيت عليهم السلام ارادت داشته و اشعاري در مدح امام رضا (ع) و امام موسي كاظم (ع) سروده است و اين نوشته به اين مقوله پرداخته و تا حدودي اين حقيقت را روش ساخته كه زندوقه مطرح شده در كتابها، زندقه اجتماعي است كه سراسر جامعه را فرا گرفته بود نه زندقه ديني كه مساوي كفر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عجرش، خ. (1386). ابونواس و نظریه کفر درباره ایشان. مجله علوم انسانی, 14(4), 101-116. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67064Vancouver : کپی

عجرش خیریه. ابونواس و نظریه کفر درباره ایشان. مجله علوم انسانی. 1386 [cited 2021September23];14(4):101-116. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67064IEEE : کپی

عجرش، خ.، 1386. ابونواس و نظریه کفر درباره ایشان. مجله علوم انسانی, [online] 14(4), pp.101-116. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67064. 

 
بازدید یکساله 135 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی