برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  31 , شماره  3 ; از صفحه 201 تا صفحه 208 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه نتايج اكلوزالي حاصله از درمان ارتدنسي بيماران كلاس يك درمان شده با سيستم Begg و Edgewise

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، فلکه پارک، دانشکده دندانپزشکی، گروه ارتودانتیکس
 
چکیده: 

مقدمه: جهت درمان ارتودنسي دو سيستم متفاوت و رايج Begg و Edgewise در دسترس مي باشد. با توجه به اينكه جهت مقايسه نتايج درماني، شاخصهاي اكلوزالي يكي از بهترين روش هاي مرسوم است، به همين منظور در اين تحقيق براي مقايسه نتايج درماني از نظر اكلوزالي بين اين دو سيستم از شاخص Peer assessment rating (PAR) استفاده شد. هدف از انجام اين طرح مقايسه شاخص اكلوزالي PAR در بيماران كلاس I ارتودنسي درمان شده به روش Begg و Edgewise بود كه اين مقايسه براي اولين بار، در اين تحقيق به انجام رسيد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي- مقطعي،
120 مدل مطالعه قبل از درمان از 60 بيمار كلاس I ارتودنسي از لحاظ شاخص PAR مورد مقايسه قرار گرفتند. 30 بيمار كلاس I كه با سيستم Begg و 30 بيمار كلاس I كه با سيستم Edgewise درمان شده بودند به صورت كاملا تصادفي از بين بيماران كلاس I درمان شده در دو كلينيك خصوصي انتخاب شدند. شاخص اكلوزالي PAR مواردي چون اكلوژن باكالي از جهت اقدامي- خلفي، عمودي و عرضي، اورجت، اوربايت و ميدلاين را در نظر مي گيرد و براي هر عامل درجه اي محسوب مي كند. ميزان شاخص اكلوزالي PAR قبل از درمان در هر دو گروه مقايسه شد. تحليل داده ها با مدل خطي عمومي و آناليز واريانس چند متغيره انجام شد.
يافته ها: از لحاظ توزيع جنسي و سني در بين بيماران دو گروه تفاوت آماري معني داري مشاهده نشد. در بين زير شاخه هاي شاخص
PAR فقط ميزان بهبود اكلوژن باكالي در گروه Begg به ميزان معني داري بهتر از گروه Edgewise بود از لحاظ شاخص كلي PAR در دو گروه نتايج مشابهي به دست آمد ولي مدت زمان درمان در روش Begg به ميزان معني داري كوتاهتر از رو شEdgewise بود.
نتيجه گيري: نتايج به دست آمده در اين تحقيق نشان داد كه نتايج اكلوزالي درمان از نظر شاخص
PAR در بين دو گروه با هم مشابه بودند. اين در حالي است كه درمان با روش Begg در مدت زمان كمتري به پايان رسيده بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صحافیان، ع.، و هروی، ف.، و عشاق، م. (1386). مقایسه نتایج اکلوزالی حاصله از درمان ارتدنسی بیماران کلاس یک درمان شده با سیستم Begg و Edgewise. مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد, 31(3), 201-208. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67003Vancouver : کپی

صحافیان عباسعلی، هروی فرزین، عشاق مرتضی. مقایسه نتایج اکلوزالی حاصله از درمان ارتدنسی بیماران کلاس یک درمان شده با سیستم Begg و Edgewise. مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد. 1386 [cited 2021July30];31(3):201-208. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67003IEEE : کپی

صحافیان، ع.، هروی، ف.، عشاق، م.، 1386. مقایسه نتایج اکلوزالی حاصله از درمان ارتدنسی بیماران کلاس یک درمان شده با سیستم Begg و Edgewise. مجله دانشکده دندانپزشکی مشهد, [online] 31(3), pp.201-208. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=67003. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 55 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی