برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  25 ; از صفحه 321 تا صفحه 342 .
 
عنوان مقاله: 

درآمدي بر حقوق حاكم بر حمايت از داده هاي شخصي در حوزه بهداشت و سلامت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

طرح مساله: فناوري اطلاعات و ارتباطات همه حوزه هاي زندگي بشر، از جمله حوزه بهداشت و سلامت را تحت تاثير قرار داده است. پزشكي از راه دور و همچنين فراگير شدن نظام هاي تامين اجتماعي، مستلزم برخورداري از پايگاه هاي داده پيشرفته و روزآمد از شهروندان مي باشد. ميزان اهميت داده هاي شخصي با توجه به نوع و ماهيت آن ها متفاوت است. داده هاي شخصي مربوط به سلامتي و خصوصيات وراثتي در زمره داده هاي شخصي حساس مي باشند كه بايد با بالاترين استانداردهاي امنيت اطلاعات نگهداري شوند و هر گونه تعدي به آن ها در اغلب نظام هاي حقوقي ممنوع و قابل عقاب است. بررسي و تحليل نظام حقوقي متناسب با اين قسم داده ها امروزه در عصر فناوري اطلاعات، ضرورت ويژه دارد و در تشكيل پرونده الكترونيكي سلامت نقش تعيين كننده ايفا مي كند.
روش: اين تحقيق از نوع توصيفي- تحليلي است كه در آن سعي مي شود با مراجعه به منابع حقوقي و قوانين نظام هاي مختلف حقوقي و مقايسه آن با قوانين و مقررات ايران كاستي هاي حقوق ايران نمايش داده شود.
يافته ها و نتايج: در كشورهاي مختلف دنيا سعي شده تا با وضع مقررات حمايتي ويژه، امنيت داده هاي مربوط به سلامتي و خصوصيات وراثتي را تامين كنند. برخلاف نظام هاي حقوقي پيشرو در زمينه حقوق فناوري اطلاعات، نظام حقوقي ايران حمايت مطلوبي از اين قسم داده ها به عمل نياورده است و براي روزآمد شدن و انطباق با استانداردهاي جهاني نيازمند اصلاح است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 158
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی