برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  6 , شماره  25 ; از صفحه 321 تا صفحه 342 .
 
عنوان مقاله: 

درآمدي بر حقوق حاكم بر حمايت از داده هاي شخصي در حوزه بهداشت و سلامت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

طرح مساله: فناوري اطلاعات و ارتباطات همه حوزه هاي زندگي بشر، از جمله حوزه بهداشت و سلامت را تحت تاثير قرار داده است. پزشكي از راه دور و همچنين فراگير شدن نظام هاي تامين اجتماعي، مستلزم برخورداري از پايگاه هاي داده پيشرفته و روزآمد از شهروندان مي باشد. ميزان اهميت داده هاي شخصي با توجه به نوع و ماهيت آن ها متفاوت است. داده هاي شخصي مربوط به سلامتي و خصوصيات وراثتي در زمره داده هاي شخصي حساس مي باشند كه بايد با بالاترين استانداردهاي امنيت اطلاعات نگهداري شوند و هر گونه تعدي به آن ها در اغلب نظام هاي حقوقي ممنوع و قابل عقاب است. بررسي و تحليل نظام حقوقي متناسب با اين قسم داده ها امروزه در عصر فناوري اطلاعات، ضرورت ويژه دارد و در تشكيل پرونده الكترونيكي سلامت نقش تعيين كننده ايفا مي كند.
روش: اين تحقيق از نوع توصيفي- تحليلي است كه در آن سعي مي شود با مراجعه به منابع حقوقي و قوانين نظام هاي مختلف حقوقي و مقايسه آن با قوانين و مقررات ايران كاستي هاي حقوق ايران نمايش داده شود.
يافته ها و نتايج: در كشورهاي مختلف دنيا سعي شده تا با وضع مقررات حمايتي ويژه، امنيت داده هاي مربوط به سلامتي و خصوصيات وراثتي را تامين كنند. برخلاف نظام هاي حقوقي پيشرو در زمينه حقوق فناوري اطلاعات، نظام حقوقي ايران حمايت مطلوبي از اين قسم داده ها به عمل نياورده است و براي روزآمد شدن و انطباق با استانداردهاي جهاني نيازمند اصلاح است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اصلانی، ح. (1386). درآمدی بر حقوق حاکم بر حمایت از داده های شخصی در حوزه بهداشت و سلامت. رفاه اجتماعی, 6(25), 321-342. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66984Vancouver : کپی

اصلانی حمیدرضا. درآمدی بر حقوق حاکم بر حمایت از داده های شخصی در حوزه بهداشت و سلامت. رفاه اجتماعی. 1386 [cited 2021September24];6(25):321-342. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66984IEEE : کپی

اصلانی، ح.، 1386. درآمدی بر حقوق حاکم بر حمایت از داده های شخصی در حوزه بهداشت و سلامت. رفاه اجتماعی, [online] 6(25), pp.321-342. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=66984. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 164 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی